Prima pagină SUBIECTE TEHNICE TUTORIALE / DYI / CUM SA?... TUTORIAL: Cum sa cumperi de pe EBAY

TUTORIAL: Cum sa cumperi de pe EBAY

Cum rezolvam diverse probleme.. Reportaje cu poze si descriere amanuntita

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

[email protected]@[email protected] Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

Imagine
Pentru ca am gasit foarte multe piese auto pe ebay.de si la preturi super rezonabile, pentru ca multa lume m-a intrebat cum merge treaba cu eBay m-am hotarat sa fac acest post. Am sa il completez pe parcurs, pe masura ce apar intrebari sau detalii noi.

CE ESTE eBay?
Imagine
Pentru cine nu stie inca, eBay este unul dintre cele mai importante site-uri de comert din lume, cu filiale in zeci de tari. De ce este eBay-ul interesant? Pentru ca functioneaza sub forma de piata deschisa, unde persoane sau firme pun la bataie produse pentru care membrii eBay pot licita sau le pot cumpara direct. La o mica vizita pe eBay veti gasi cam orice din ce se poate vinde: de la piese auto si autoturisme la componente electrice, haine, incaltaminte, electronice si multe altele.

CE AI NEVOIE CA SA CUMPERI DE PE EBAY?

I. Un card de debit/credit care sa poata fi folosit pe Internet
In cazul in care pui cardul de CREDIT exista un risc (e adevarat, riscul este f mic) ca in cazul in care cineva iti sparge contul PayPal sa poata accesa direct cardul tau. Daca alegi sa folosesti un card de debit va trebui sa ai bani pe el de fiecare data cand faci o plata, astfel incat sa poata valida tranzactia cei de la PayPal.
Pentru ca nu am vrut sa risc prea mult eu am ales un card de DEBIT. Mi-am facut un card de debit la Banca Transilvania, un MasterCard Mondo. De cate ori cumpar ceva merg la banca si depun suma necesara pe card, dupa care fac si plata.
Din cate am vazut exista multe carduri de debit (cred ca pe cele de credit le accepta pe toate) care pot fi folosite pe Internet, o lista a acestora gasiti pe VreauCard.ro.
ATENTIE: ESTE F IMPORTANT SA SPECIFICATI CAND VA FACETI CARD DE DEBIT CA IL VETI FOLOSI LA PLATI PE INTERNET!!!

II. Un cont de eBay
Este foarte simplu de facut, e gratuit, iti poti face pe oricare dintre eBay-uri vrei (ma refer la limba folosita). Eu de exemplu mi-am facut pe ebay.co.uk (eBay-ul din Anglia) pentru ca mi-era mai usor sa inteleg ce zice acolo :D Oricum, indiferent unde iti faci cont (UK, US, DE, etc), poti accesa eBay-urile din toata lumea fara nici o problema, te recunosc automat. Ca exemplu: eu cu contul meu de eBay din UK am cumparat de cele mai multe ori de pe eBay.de (Germania). Cateva adrese unde poti sa iti faci cont: eBay USA, eBay Anglia sau eBay Germania

III. Un cont de PayPal (pentru plata)
EBay ofera mai multe moduri de plata pentru produsele cumparate prin intermediul lor. Poti opta pentru plata prin transfer bancar, prin PayPal, prin cec sau chiar prin Western Union. Cel care stabileste exact cum se pot transfera banii este vanzatorul. In descrierea fiecarui produs exista o sectiune speciala in care se specifica exact cum se va efectua plata. Astfel, daca vanzatorul vrea plata prin transfer bancar si tu vrei sa platesti prin PayPal trebuie sa ai o discutie cu vanzatorul INAINTE DE A LICITA si sa va stabiliti exact daca se poate PayPal sau nu.
Imagine

Metoda recomandata este plata prin PayPal (daca accepta si vanzatorul), pentru ca are cele mai mici comisioane si este cea mai rapida. Este ca o tranzactie cu cardul obisnuita, se proceseaza instant. Un alt avantaj la plata prin PayPal este ca esti asigurat de catre eBay: daca vanzatorul nu trimite produsele eBay iti da banii inapoi. Mai jos o lista cu comisioanele PayPal:
Imagine

CE TREBUIE SA URMARESTI LA CUMPARAREA DE PE EBAY?

FEEDBACK
Intotdeauna trebuie sa verifici ce FEEDBACK are vanzatorul si sa ai grija sa nu primesti FEEDBACK negativ.
Ce inseamna FEEDBACK? Atunci cand s-a incheiat o tranzactie intre un vanzator si un cumparator fiecare are dreptul (si este chiar recomandat) sa spuna parerea despre celalalt. Astfel, daca produsul este OK si l-ai primit asa cum trebuie poti sa dai FEEDBACK POZITIV si sa scrii un mesaj despre celalalt (de genul: "produsul este comform descrierii, costurile de livrare SUPER, livrarea super RAPIDA". Astfel, in timp, fiecare poate sa vada daca cel care ii vinde sau cel care cumpara este serios sau nu. Eu, de exemplu, rareori cumpar de la cei care au FEEDBACK sub 98% (o rata de vanzari OK de 98 din 100).
Unde vezi FEEDBACKUL?
Pe fiecare produs este specificat vanzatorul, iar in dreptul vanzatorului apare si FEEDBACKUL. Vezi in poza:
Imagine

Trebuie sa ai mare grija cand cumperi pe eBay, pentru ca un feedback negativ te poate face sa nu poti cumpara produse in anumite situatii (sunt unii vanzatori care cer feedback peste 99% sau minim 5 tranzactii pe eBay). Eu am reusit pana acum sa am 15 tranzactii reusite, cu feedback 100%.
Imagine

TRANSPORT SI COSTURI DE TRANSPORT
Mare atentie la informatiile de transport, pentru ca nu toti cei care vand pe eBay trimit in Romania. De exemplu, pe eBay sunt f multi care trimit DOAR in Germania, din motive de comoditate (costurile de transport sunt mici si nu e complicat sa trimiti ceva in aceeasi tara). De multe ori vanzatorul nu ofera decat varianta de "ridicare de la domiciliul vanzatorului" (Abholung pe nemtzeste), de obicei in cazul lucrurilor foarte grele. EXEMPLU: Dai 100 EUR pe un set de scaune de Calibra din piele si te costa transportul 300 EUR.
De cele mai multe ori costurile de transport sunt date pentru tara din care este vanzatorul; daca vanzatorul este din DE este clar ca pretul de livrare va fi pentru Germania. La unii scrie totusi pentru fiecare tara sau zona in parte care sunt costurile. Daca nu sunt specificate clar pentru Romania atunci ESTE OBLIGATORIU sa intrebi daca se livreaza, cat costa livrarea si cat dureaza.
Imagine

TIPS & TRICKS
a) O metoda numita "SNIPING": este o metoda utilizata in multe cazuri (asa cum s-a intamplat si cu spoilerul de Last Edition dintr-o alta discutie); consta in urmarirea indeaproape a unei licitatii si licitarea PE FINAL DE LICITATIE (cat mai aproape de terminarea timpului; astfel, daca nu licitezi, incerci sa mentii pretul jos, iar la sfarsitul licitatiei poti intra in forta peste toti care au licitat). In cazul licitatiei cu spoilerul de Calibra Last Edition valoarea licitata era de 110 EUR cu 4 minute inainte de terminarea timpului; valoarea finala a fost pana la urma 232,54 EUR, dupa circa 4-5 biduri in ultimul minut.
Last edited by [email protected]@[email protected] on 21 Apr 2008, 20:16, edited 1 time in total.
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Mesaj 20 Apr 2008, 22:53

Mersi, sper sa primesc si intrebari de la voi, ca sa il putem completa cu cat mai multe informatii. De asemenea, poate sunt printre membrii nostri unii care cumpara de mult timp si pot adauga informatii din experienta personala. :D

er4ever scrie:
salut eu am cuparat dp ebay un memori card in 09.06.2008 si inca nu a ajuns ce imi propui sa fac..? sa mai astept sa sa imi cer bani inapoi si daca a 2 variana cum trebe sa imi cer bani inapoi pe card..?

Mie tot ce am comandat mi-a venit in cam 2 saptamani, dar s-a intamplat sa fie si 3 saptamani (depinde si de vanzator). In mod normal, daca trece prea mult timp eu le dau un mail vanzatorilor si ii intreb cand au pus la posta si chestii de genul asta.
Din pacate, daca nu ti-a trimis nu stiu daca poti sa iti iei banii inapoi asa usor. Trebuie sa raportezi la ebay tranzactia, sa investigheze si abia apoi e posibil sa iti returneze. Apropo, din cate stiu eu daca platesti cu PayPal esti asigurat impotriva tepelor.

cip_ri scrie:
Tips&Tricks... daca nu vrei sa stai in ultimele minute sa licitezi, poti baga suma maxima care ai fi dispus sa o dai pe un anumit lucru si astepti...

Corect Cip, poti sa faci si asa, dar... ideea este ca daca bagi o suma mare ceilalti care doresc produsul pot licita repetat (incercand sa te depaseasca) si este posibil sa creasca destul de mult pretul. Daca ii lasi sa liciteze si apoi in ultimul moment vii cu o suma peste ei ai sansa sa nu fi crescut foarte mult licitatia intre timp.

@florinike: cand vrei tu, mosule! :D

Înapoi la TUTORIALE / DYI / CUM SA?...