Prima pagină SUBIECTE TEHNICE C20XE Probleme Generale C20XE problema cu plasticurile din masina :D

problema cu plasticurile din masina :D

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

MozZo Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

salut..cine`mi zice si mie ce sa fac sau unde sa ma duc sa`mi "incheg" si eu masina mai bine ca au inceput toate plasticurile sa vibreze....geamu a inceput sa vibreze plasticuri din bord si din spate da` nush de unde...cine`mi zice ce ati facut voi(daca ati facut ceva) si unde sa ma duc ca nu mai suport vibratziile alea de la geam in special ....ms
Born To Drive Fast !!!

sorin Avatar utilizator
Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

fi atent...exista niste benzi de mastic ...le gasesti la piese auto...dai plasticele jos si pui pe margine mastic din asta ...si gata :wave:

cla Avatar utilizator

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
da..bun topic :)
mie imi scartie si scaunele ...alea in afara de inlocuit po sa le mai fac ceva?
si tot un scartait aveam pe la geamuri pe undeva...sau la haion....dar am dat cu sapun si a disparut :D
inca o solutie data de fostul propietar : "Dai si tu muzica mai tare.." :good:
Imagine
XPI NEXT LEVEL

VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

"inca o solutie data de fostul propietar : "Dai si tu muzica mai tare.." "
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
NOTA 10 pt raspunsul asta! Super tare!

Ar fi ceva daca stie cineva cum se scapa de zgomotul acela de la geam ca si pe mine ma dispera! :banghead:
Sunt piciorul care impinge scara...

marian_sro Membru de Baza Club Calibra
Membru de Baza Club Calibra

eu am scapat de unele zgomote inclocuind bradutii aia care tin fata de usa de portiera.niste chestii conice albe care sunt pe fata de portiera si intra in niste gauri din usa.
gasesti cel mai rapid la magazinele daewoo.

cann face zgomote incearca sa apesi pe fata de portiera sa vezi daca se opreste.

la hayon ai niste bumbi de cauciuc negri.vezi daca fac contact cu caroseria cand inchizi hayonul.se mai pot desfileta daca nu fac contact.
bafta!

VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

marian_sro scrie:
eu am scapat de unele zgomote inclocuind bradutii aia care tin fata de usa de portiera.niste chestii conice albe care sunt pe fata de portiera si intra in niste gauri din usa.
gasesti cel mai rapid la magazinele daewoo.

cann face zgomote incearca sa apesi pe fata de portiera sa vezi daca se opreste.

la hayon ai niste bumbi de cauciuc negri.vezi daca fac contact cu caroseria cand inchizi hayonul.se mai pot desfileta daca nu fac contact.
bafta!

Cred ca ai dreptate cu clipsurile de pe fetele de usi, deoarece eu am rupt vreo 2 cand am dat fata de usa jos pentru a monta alarma! :blackeye: Si nu le-am inlocuit!
De asemenea vezi ca este o smecherie cu bumbii aceia de cauciuc de la hayon. Sunt pentru reglare. Daca ii desfiletezi prea mult nu o sa iti mai zdrangane portbagajul, dar o sa iti ridice hayonul si o sa arate ca naiba! Risc de suierat la viteza!!! :shock:
Sunt piciorul care impinge scara...

la mine cu haionu nu s`a rezolvat cu bumbii aia si am mutat balamaua :D..se muta foarte usor(am mutat`o mai jos)...acum haionu nu mai scartzaie absolut deloc :D...da` bordu :D..plasticurile alea din bord deasupra de volan chestiile alea?...alea cum se rezolva :D..
Born To Drive Fast !!!

Coxi Membru de Baza Club Calibra

Cum ai mutat balamaua? :eek: Poti sa detaliezi putin si eventual ceva poze, ca si la mine face urat.

sorin Avatar utilizator
Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

MozZo scrie:
la mine cu haionu nu s`a rezolvat cu bumbii aia si am mutat balamaua :D..se muta foarte usor(am mutat`o mai jos)...acum haionu nu mai scartzaie absolut deloc :D...da` bordu :D..plasticurile alea din bord deasupra de volan chestiile alea?...alea cum se rezolva :D..

cum ti-am mai zis ...demontezi si pui benzi de mastic .

Coxi scrie:
Cum ai mutat balamaua? :eek: Poti sa detaliezi putin si eventual ceva poze, ca si la mine face urat.

deschizi portbagaju si unde ii situata balamauna(unde ii masca de plastic) ii o usitza(de plastic) o deschizi si se vede balamaua...is 2 suruburi,slabesti suruburile alea 2 si muti balamaua in sus sau jos..ii foarte simplu...da` ai grija cat de mult o muti ca descentrezi haionu si cand il inchizi o sa se inchida ca curu...o sa fac poze daca nu ai inteles si o sa`ti fie mult mai usor daca vezi in poze..
Born To Drive Fast !!!

Coxi Membru de Baza Club Calibra

Mersi mult de explicati si astept pozele sa pot sa imi rezolv si eu problema asta. :hello:

horatzyu Avatar utilizator
Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

Asteptam poze ca si mie imi scartaie ca dracu haionu...si daca ar exista si pt scaune o solutie ar fi perfect :grin:

sry pt toata lumea...nu prea am avut timp ca is cu lucru alea alea...joi is liber si promit ca fac 1-2 poze...
Born To Drive Fast !!!

bogdan22 Membru PREMIUM Club Calibra

mai pui pozele man?:)
Iubiti-va calibrele nu se mai fabrica altele

sry pt ce`i ce asteapta poze...eu masina am lovit`o acum 2 luni si na :-??...nu mai am cum sa pun poze ca nu mai am masina...acum ii la service sper sa o termin luna asta...incercati sa cititi explicatia si sigur o sa reusiti sa reglatzi balamauna...ii foarte simplu..nici nu va puteti imagina cat ii de simplu...daca deschizi portbagaju si te uiti "in spatele numarului" sa zic asa o sa vedeti usita aia de platic...deschideti usita si se vede balamaua...foarte simplu...SRY din nou pt ca nu am pus poze...BAFTA
Born To Drive Fast !!!

Înapoi la Probleme Generale C20XE