Prima pagină SUBIECTE TEHNICE C25XE / X25XE Motor, transmisie C25XE / X25XE curea distributie si kit ambreiaj

curea distributie si kit ambreiaj

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

calipower Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
Am si eu vreo cateva intrebari legate de aceste doua subiecte. A cam venit timpul sa schimb cureaua de distributie si as dori sa intreb pe cineva care a mai facut aceasta operatiune la acelasi tip de motor cum se procedeaza. Cam cat este manopera in service-uri? Se schimba si intinzatoarele ? Cate intinzatoare are V6-le? Cam la ce pret ajung piesele cu totul si ce marci sunt mai bune ?
Ambreiajul este si el cam dus, un kit intreg adica rulment placa si disc la cat ar ajunge?
C25XE V6

ciprian Membru de Baza Club Calibra
Membru de Baza Club Calibra

De manopera nu stiu ce sa-ti spun, dar e destul de incalcita cureaua aia.... sincer, nici numarul intinzatoarelor nu'l tin minte, dar pentru un mecanic cu ceva experienta nu ar trebui sa fie o problema. Trebuiesc date jos urmatoarele: cureaua pt accesorii, fulia de la pompa de apa (ca sa poti scoate capacul ce acopera distributia), tamponul antibalans motor (arata ca un ciolan cu 2 bucse pe capete si e langa oala din partea pasagerului) si trebuie ridicat putin motorul din partea pasagerului pentru a putea scoate fulia de la pompa de apa. Rolele intinzatoare sunt incluse in kitul de distributie si TREBUIE NEAPARAT schimbate. Ai grija ca in kit-ul distributiei nu este inclusa si pompa de apa deoarece pompa de apa e antrenata de cureaua pt accesorii, dar daca ai niste banuti, recomand sa o schimbi si pe ea tot acum ca sa nu platesti manopera de doua ori (viata prea lunga, in comparatie cu distributia, nu o sa aiba). Ar fi bine sa verifici si semeringurile de la axele cu came tot acum... la mine "lacrimau" putin ulei si nu e complicat de skimbat plus ca's destul de ieftine. Cam asta-i cu distributia, in rest sa nu te sperii cand o sa vezi cureaua lunga cat un sarpe :D . La curele recomand goodyear si contitec (nu stiu sigur daca asa se scrie). Ambreiajul... cand am cautat eu am gasit kitul de la 800 lei in sus, acum nu stiu ce si cum o sa gasesti tu, dar recomand sa'ti schimbi tot kitul. Aici e distractie la schimbat... evacuare + jug motor jos, cutie de viteze jos. Arunca un oki si aici... viewtopic.php?f=20&t=851&p=7180#p7180.
Ex. C25XE
Ex. C20LET ~ 300 hp @ 1,2bar

ms ciprian acum ramane decat problema banilor :) si ma cam tenteaza motorul ala al tau care il ai la vanzare dar mai spre vara cand mai fac rost. Cine are nevoie sa se duca la mare cand poti sa stai pe malu Jiului linistit ca ai un motor pentru piese in curte :D
C25XE V6

ciprian Membru de Baza Club Calibra

Nu e numai motorul, ci si cutia + ambreiajul + partea electrica +++... sincer daca ar fi sa-l iei te-as sfatui sa-l pui direct pe masina pt ca e in mintile lui si cu destule piese schimbate... deci nu ar trebui sa ai treaba cu el o buna perioada de timp, dar intre timp, bafta cu piesele pt al tau!
Ex. C25XE
Ex. C20LET ~ 300 hp @ 1,2bar

mircea.armeanu Avatar utilizator

Eu am schimbat de curand tot kit-ul de distributie(curea + role ghidaj si intinzatoare) plus pompa de apa plus curea de accesorii, toata afacerea 1120 RON la service BOSCH, cu manopera + tva incluse.
Pentru cine vrea sa mai faca aceasta operatie la motor pun la dispozitie aceste info privind preturile.
Asa din cate imi aduc aminte pompa de apa a fost putin peste 120 RON, manopera in jur de 250 de RON, cureaua de accesorii se invarte pe la 100 RON, iar distributia restu pana la 1120 RON.
Sfat: Daca aveti dubii in privinta varstei / nr de km ai kit-ului de distributie schimbati-le ca apoi daca se rupe cureaua paguba e mult mai mare.
Deasemenea se recomanda schimbarea curelei de accesorii si a pompei de apa.
Bafta! Long live V6 engines! :))
Opel Calibra 1995,X30XE V6 + F28 6+1 viteze

am schimbat si eu intre timp cam 9 milioane cu tot cu pompa de apa si cureaua de utilitati
sigura diferenta e ca tu ai garantie bosch eu am un strans de mana de la mecanicu de curte :))
C25XE V6

mircea.armeanu Avatar utilizator

Garantia e in felul urmator:
90 de zile pentru manopera
24 luni sau 10.000 km pentru piese (aici se cita o lege in ordinul de reparatie, ptr anumite conditii) ptr piese. Acum daca piesele au garantie mai lunga nu vad de ce nu s-ar aplica.
Oricum nu mi se pare mult vreo 200 ron ptr garantie, mai ales ca stiu cativa prieteni carora le-a crapat distributia dupa cativa km de cand fusase pusa. Si nu cred ca vreun mecanic isi asuma responsabilitatea, mai ales la motoare ca ale noastre, deoarece reparearea unui motor DOHC ar fi foarte scumpa, asta daca plesneste distributia.
"Better safe than sorry!" :ymsmug:
Opel Calibra 1995,X30XE V6 + F28 6+1 viteze

ai dreptate 200 de ron pentru garantie la distributie nu este mult.. dar nici putin, depinde ce buget ai :) eu zic ca un mecanic de curte face cand stai pe langa el treaba mai cu bun simt decat unul din service care abia asteapta sa plece acasa de la serviciul cu salariu fix
am avut o data o masina in service pentru un spoiler si pe perioada cat a stat acolo mi-a zis cineva ca a vazut-o in trafic... romania :))
pentru distributie recomand continental eu am schimbat de 5 mii si nu am probleme
C25XE V6

Înapoi la Motor, transmisie C25XE / X25XE