Prima pagină SUBIECTE TEHNICE TUTORIALE / DYI / CUM SA?... Cum sa imi inmatriculez Calibra (la prima inmatriculare RO)

Cum sa imi inmatriculez Calibra (la prima inmatriculare RO)

Cum rezolvam diverse probleme.. Reportaje cu poze si descriere amanuntita

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

ghilosul Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP
Oare cat o fii taxa de inmatriculare pentru o calibra V6 din 95/96 :confused:
Care stie ceva sa se dea cu parerea :hello:
Cristi "Ghilosul" +40/745495075
Dr.Tr.Severin +974/33458838

Imagine

calipower Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
eu am v6 din 95 si este 1300 de euro cu totul cred ca ajunge pe la 60 de milioane
C25XE V6

edi_chitila Membru ClubCalibra

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP
salut , oare ce euro mi-or da astia de la RAR pt un C20XE din '91 , pe talon scrie D3 adica EURO2 , si are si GRUNE PLAKETE .
Mi-e frica sa nu mi-o treaca euro 1 sau mai rau ... non-euro .
Am inamtriculat de curand o vectra A c20xe din 91 si mi-a dat euro 2 ... :write: :this:
WWW.JANTEPENTRUTOTI.RO
0761613102 JANTE AUTO SI ANVELOPE

[email protected]@[email protected] Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania
Administrator Club Calibra Romania

edi_chitila, citeste te rog discutia de la inceput, a scris alex ce trebuie sa faci. Ai aici detaliile: viewtopic.php?f=11&t=748&st=0&sk=t&sd=a#p6129

taxa pentru a afla ce euro este masina se ridica la 30 RON.

Bafta si asteptam sa ne anunti cum ti-a iesit masina
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

:shock: :shock: Nu e cam scump frate :blink:
Si pe mine care ma bate gandu la un v6....

Imagine

calipower Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
daca spui la modu trebuie sa dau 60 de milioane din cauza unui nenorocit care si-a batut joc de tara da suna mult,dar daca te gandesti 2000 de euro (cat am dat eu pe a mea) plus inca 2000 inmatricularea cu tot cu piese schimbate si pusa la punct fac 4000 si eu zic ca nu e mult pentru o masina cu un motor de 2500 cm2 si 170cp.ce alta masina mai frumoasa poti sa gasesti la banii astia?
aa da ar fi una : dacie 1310 fara frane cu tariceanu spoit pe capota
C25XE V6

Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Am ziso la modul ala de care zici tu de nenorocitzii astia care ne fac zilele amare..
Daca ar fii sa imi iau mias lua si nu as regreta ca as plati atatzia bani dar Guvernu asta ma uimeste din ce in ce mai mult pe zi ce trece si nu in bine :banghead:
Eu calibrele le iubesc si le consider a fi o alegere inainte multor altor masini ;)

Marius bafta la masina...parca doar atata itzi trebuie dar nu ma lua de sigur...mai asteapta pana itzi da un coleg un raspuns mai concret ;)

Imagine

alex Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Marius scrie:
din cate am inteles pentru a inmatricula o calibra imi tre pe langa briefu masini (cartea mare)respectiv talonu si o factura de vanzare cumparare ? sau merge doar cu astea 2 ? :confused: astept raspuns ca stiu daca achizitionez o calibra ms mult!

daca citeai mai atent primul post descopereai ca ai nevoie de contractul de vanzare cumparare (daca ai luat masina de la pers fizica) sau factura (daca masina e luata de la autohaus/handler). actele trebuiesc traduse din germana in romana.
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

Flexatu Membru PREMIUM Club Calibra

adoss scrie:
daca masina are modificari gen spoilere jenti mai mari sau alta culoare decat cea din caretea originala, la inmatriculare iti trec toate aceste modificari pe noua carte?? :eek:

prima data mergi la r.a.r,daca tu in brief nu ai tuningu autorizat de tuv germania sa zicem ,nu o sa treci de rar.am auzit si eu deastea ca astea de la r.a.r iti trec in tcartea noua tot ce gaseste pe masina,dar nu-i adevarat ,cand am fo la rar cu masina mea era unu in fata si avea jante mai mari decat scia in brief,automat l-o respins...acu daca ai pe cineva e altceva,dar in mod normal nu se poate.
Imagine

andrei_1983 Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

io am toate actele in afar de brief-ul mic am adik am brief-ul mare asigurarea,contractul de vanzare cumparare,as putea sa o inscriu?

sergyu Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP

Fara briful mic, nu cred ca poti plati taxa de mediu. Cel mai bine afli exact de ce acte ai nevoie pentru toate etapele care trebuie parcurse, RAR, Finante, Primarie si Politie, de la un birou de intocmit acte :D sau faci sapaturi pe net.
Flexatu , depinde cum mergi la RAR :D , intalegi ce vreau sa zic .
Pentru calipower dupa ce ai trecut de RAR ai la dispozitie 60 de zile sa depui actele la Finante si apoi dupa depunere mai ai inca 30 zile sa platesti taxa. Cele 60 de zile reprezinta valabilitatea acelui certificat albastru , nu is sigur daca nu se ia si la politie daca cumva ii expirat acel certificat la data depuneri dosarului.
Prima dragoste nu se uita ,Black Calibra 115 cp.

alex Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

sergyu scrie:
Fara briful mic, nu cred ca poti plati taxa de mediu. Cel mai bine afli exact de ce acte ai nevoie pentru toate etapele care trebuie parcurse, RAR, Finante, Primarie si Politie, de la un birou de intocmit acte :D sau faci sapaturi pe net.
Flexatu , depinde cum mergi la RAR :D , intalegi ce vreau sa zic .
Pentru calipower dupa ce ai trecut de RAR ai la dispozitie 60 de zile sa depui actele la Finante si apoi dupa depunere mai ai inca 30 zile sa platesti taxa. Cele 60 de zile reprezinta valabilitatea acelui certificat albastru , nu is sigur daca nu se ia si la politie daca cumva ii expirat acel certificat la data depuneri dosarului.

exista firme specializate pe inmatriculari. ofera chiar si factura :) in urma dezastrului cu fosta calibra, cand mi-a luat 3-4 luni sa inmatriculez masina, de data asta am apelat la o firma de genul acesta. dimineata i-am dat actele, seara mi-am luat numerele. partea buna este ca aceste pers au relatii pe peste tot, si se mai trec cu vederea unele lipsuri din acte.
spor
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

Anterior

Înapoi la TUTORIALE / DYI / CUM SA?...