Prima pagină SUBIECTE TEHNICE C20NE Zgomot partea dreapta

Zgomot partea dreapta

C20NE 2.0 8V 115CP

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 16 Apr 2013, 13:36
chris.25iun Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
Salut de o saptamana am schimbat toata articulatia fata ... tot ce tine bucsi, bielete, pivoti, arcuri, telescoape si flanse ...

Am facut aceasta operatie pentru ca aveam problema cu un telescop pe stanga si o flansa pe dreapta iar arcurile erau cam uzate ... si mai ales cand viram stanga pe loc se auzea o bataie la roata din dreapta ...

Dupa ce am schimbat totul se aude acum cand franesc frusc un "bom" parca ar lovi pier pe fier e chestie relativ scurta dar foarte puternica .... parca ai da cu un ciocan pe sub masina ..

Precizez ca in volan nu simt absolut nimic ...

Este posibil ca sa fie ceva montat necorespunzator sau nu stiu de unde poate sa provina acest sunet...

Si nu face mereu are momente...

Multam

Mesaj 18 Apr 2013, 10:03
providra18 Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

Verifica bucsile de la bara stabilizatoare, in caz ca alea nu sunt schimbate si incearca sa arunci o privire si la franele pe fata sa fie totul strans calumea. Asa am fost patit..era din cauza calaretului...

Mesaj 20 Apr 2013, 11:06

Cred ca ai dreptate ca o chestie de genu stiu ca am patit la o nova .... uite ca la asta nu m-am uitat ...

Dau de veste dupa ce vad ce si cum

Multam

Mesaj 24 Apr 2013, 13:10

Am verificat si acele busci de la bara stabilizatoare si sunt in regula, adica nici nu au joc nici nu e imbatranit acel cauciuc .... le-am verificat pe ambele parti si amandoua sunt in regula .... am verificat jocul la roata si nimic nici pe pivoti nici pe directie .... am verificat si jocul la caseta de directie si nimic totul pare in regula si totusi jocul persista .... ce observ este ca se aude acel "bang" doar in chestii foarte dure... exemplu frana brusca cu un pic de goapa, viraj puternic stanga scurt cand am viteza si cand cobor de pe bordura cu viraj la stanga ... altcineva alte pareri ???

Nu de alta dar la service m-au cam jupuit baieti de pe acolo si nu am chef sa trec iar. Nu spun cu rautate totul cu factura dar sa faca in continuare nu prea mi se pare bine, inca e ceva putred pe acolo si nu stiu ce.

REAMINTESC totul de pe fata este schimbat mai putin bucsile de la bara stabilizatoare si capetele de bara care nu au nimic.

Înapoi la C20NE