Prima pagină DISCUTII LOCATII DE VIZITAT Transfagarasan + Transilvania

Transfagarasan + Transilvania

Ai fost cu masina intr-un loc deosebit din tara sau din afara? Povesteste-ne si noua...

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 09 Aug 2010, 15:16
VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

Desi mai fusese scoasa la plimbare prin tara, nu a avut parte de o asa calatorie. Traseul a fost stabilit cu cateva zile in urma de plecare si este urmatorul: Slobozia-Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Sibiu-Sighisoara-Brasov-Sinaia-Ploiesti-Urziceni-Slobozia. Pentru cine nu stie, aici ar fi in jur de 1000km. De precizat ca vor fi puse imagini doar unde apare si masina, sa fie cat de cat reprezentative (nu de alta, dar am peste 1500 de poze si ar dura o viata sa pun mai multe). Plecarea a fost pe 02-08-2010, ora 4.00.
Alimentarea cu combustibil - Slobozia 240 lei...

Imagine

Pe autostrada Soarelui...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
In Curtea de Arges, la Manastire, in parcare...

Imagine

Popas mic la Corbeni

Imagine

Am ajuns relativ repede la Cartisoara, unde ne-am cazat in prima zi, chiar in locul unde au innoptat cei de la Top Gear in 2009 (cei de acolo se mandreau cu pozele alea). Cateva poze sugestive...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

A doua zi am plecat in sus pe Transfagarasan, spre barajul Vidraru, Lacul Balea si tot asa spre Sibiu.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Barajul Vdraru...

Imagine
Imagine

Mai departe, urmeaza cele mai frumoase peisaje in care a fost RED-ul vreodata...
No Comment
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine

Am ajuns si la Sibiu, la intrare in oras...

Imagine

In Sighisoara, la baza cetatii...
Imagine

Cam atat, deoarece nu stiu de ce nu imi da voie sa mai pun alte poze... In sighisoara sau in Sibiu nu mai pot posta. :(
De completat, am alimentat inca de 100 lei ( in tota 340 lei), nu de alta, dar vroiam sa stau linistit pana acasa (a mai ramas benzina). Mers linistit, pana in 120 km/h, cu rare accente de violenta pe Transfagarasan, tinand cont ca eram 4 persoane si portbagajul plin. Consumul afisat pe BC este de 7.1 l/100km. E mult? E putin? Eu zic ca este mai mult decat rezonabil, avand in vedere vechimea si capacitatea motorului. Ma declar multumit de consum, desi se putea si mai bine, daca ma abtineam de la anumite "ruperi de ritm".

Recomand tutror celor ce nu au vazut macar Transfagarasanul sa mearga acolo, pentru ca au numai de castigat, privelistile sunt superbe. De asemenea, nu va incumetati cu masina nepregatita pentru drum. Dupa cum se observa, am echipat-o cu gumele de iarna pentru a-i mari garda si un confort sporit la drumul accidentat. De notat este faptul ca drumul de la Curtea de Arges pana la Lacul Balea este pe alocuri "EXECRABIL", mai ales pentru cei cu suspensie sport, asa ca aveti grija! In rest, sunt curbe foarte periculoase, unde daca nu esti atent, te poti trezi in prapastie, deoarece nu sunt bariere de protectie, multa mizerie tipic mioritica, dar si muntii care te fac sa uiti de faptul ca esti inca in Romania. Mult noroc daca va aventurati pe drumul asta si sa aveti grija de voi!
Sunt piciorul care impinge scara...

MozZo Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

Foarte tare acolo...si eu am fost acum 2 saptamani pe Transfagarashan :-?...superb......stai sa pun o poza sa vezi ce seamana masinile noastre :))) (doar ca eu nu am capota neagra si am suspensie STOCk,deocamdata)......de ce esti cu capota ridicata in poza aia? :-?...ai avut probleme cu racirea?....
Imagine
Born To Drive Fast !!!

Calibra Maniac
Calibra Maniac

Asa e...sunt superbe peisajele acolo.
Seamana destul de mult (folie, jante, etc)...:) Nu ai injurat drumul de la Curtea de Arges pana la Balea? Eu unul, da, cu toata suspensia mea sport si rotile inalte pe 65 de iarna. Nu am avut nici o problema la motor in 1100 km (acolo verificam solutia de parbriz). Singura chestie aparuta martorul de Airbag aprins, probabil de la pamblica de la volan (contact airbag), posibil de la atatea viraje. Ramane sa verific zilele astea.
Last edited by VEMANIS on 07 Feb 2011, 01:36, edited 2 times in total.

Drumul nu l`am injurat pt ca..asta este,m`am obisnuit,traim in Romania....eu am facut traseu` :..Resita-Severin-Craiova-Slatina-Pitesti-Bucuresti-Constanta si inapoi Constanta-Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Transfagarashan-Sibiu-etc etc pana la Resita :D..undeva la 1600 de km :-?...nu am avut nici o problema cu masina...a mers ceas ;))..un consum de 7.02...ceva de genu asta....oricum a fost superb....
Born To Drive Fast !!!

Calibra Maniac
Calibra Maniac

MozZo scrie:
Drumul nu l`am injurat pt ca..asta este,m`am obisnuit,traim in Romania....eu am facut traseu` :..Resita-Severin-Craiova-Slatina-Pitesti-Bucuresti-Constanta si inapoi Constanta-Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Transfagarashan-Sibiu-etc etc pana la Resita :D..undeva la 1600 de km :-?...nu am avut nici o problema cu masina...a mers ceas ;))..un consum de 7.02...ceva de genu asta....oricum a fost superb....

E bine atunci! Pentru la anul, ma gandesc pentru Moldova, sa ai fac o vizita mai amanuntita! Merita? Eu zic ca da!

Eu zic ca merita vizitata Moldova....si eu am avut la un moment dat,un gand, sa vizitez Moldova.....dar prea multi km de la mine pana acolo....eu stau in Vest si Moldova este Moldova ...cam prea departe :D...dar cine stie....
Born To Drive Fast !!!

Înapoi la LOCATII DE VIZITAT