Prima pagină INFORMATII NOUTATI CALIBRA TOP GEAR in Romania

TOP GEAR in Romania

Aici vei gasi cele mai noi stiri si informatii legate de Opel Calibra

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Crezi ca emisiunea TOP GEAR a facut bine tarii noastre sau mai mult rau?

Poll ended at 15 Ian 2010, 02:08

Cred ca a facut BINE tarii noastre!
7
78%
Cred ca mai mult RAU a facut!
2
22%
Nu stiu / nu imi dau seama.
0
No votes

Total votes : 9

Mesaj 27 Noi 2009, 01:40
S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

Pentru cei care nu au vazut inca filmuletul in care protagonistii TOP GEAR afirma ca vor sa ramana in Romania pe viata - aveti aici emisiunea completa in engleza:

Puncte bune pentru Romania:
  • Sunt multe masini scumpe/rare (au dat o tura si pe Rex in Mamaia :D)
  • Casa Poporului - cea mai grea constructie din lume
  • Transfagarasanul - cea mai tare sosea DIN LUME

PS: am mai gasit o varianta care are doar partile in care se vorbeste despre Romania, e full HD si are si partial subtitrare in Romana. O PUTETI VEDEA AICI
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Mesaj 25 Dec 2009, 00:19
Billy c25xe Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Nu prea mi-a placut ce a aratat despre Romania , din tigani nu ne-au scos.
Imagine

Ai grija , toate au o limita si nu conduce mai rapid decat pot ingerii tai zbura!!!

Mesaj 25 Dec 2009, 02:05

Argumentativ. Mie mi-a placut emisiunea. A aratat faptul ca Romania nu este asa cum crede lumea. Am analizat si mie mi-a dat cam asa:

PLUSURI:
1. Faptul ca au decis sa faca prima emisiune din noul sezon in Romania
2. Faptul ca au aratat ca nu suntem chiar tara banaiera, la Rex erau masini MULT mai scumpe decat ce aveau ei si au zis-o clar
3. Casa Poporului si pasajele subterane a fost super tare (suntem oricum f prosti ca nu facem punct de atractie european din Casa Poporului)
4. Reclama la Dacia
5. Peisajul de la Vidraru si de pe Transfagarasan
6. "The best road in the World"
7. Cuvintele cu care a incheiat "Romania, thank you for having us here! Can we stay?... like, forever?". Asta mi s-a parut f tare :D

MINUSURI:
1. Ca au zis ca nu avem autostrazi prea multe
2. Vizita la tigani (dar a fost clar ca au exagerat-o special, la fel si faza cu accidentul - a fost pentru show); atentie, la un moment dat s-a zis "this is the land of gypsies" si s-a referit la "tinutul tiganilor" nu "tara de tigani"; sunt convins ca si ei au tigani in UK
3. Cand a intrat tirul in Sandero ala, unul dintre ei a zis "I think he's telling me in Hungarian that is my fault" - asta m-a cam atacat, ca omul vorbea romana, ce treaba avea Ungaria?
4. Ca au zis ca nu au gasit hotel si tre sa doarma in masina (si asta a fost tot pt show, mi-am dat seama cand am vazut unde au parcat)

Per total, mai multe plusuri decat minusuri zic eu :D Si daca pui la socoteala si ce audienta are emisiunea aia, eu zic ca ne-a facut mai multa reclama decat aia cu Hagi, Nastase si Nadia de pe Eurosport.

Hai sa vedem ce parere a avut lumea, daca Romania a iesit bine dupa emisiunea asta, am facut un SONDAJ. O sa ii rog pe cei care voteaza sa si posteze sa spuna ce au votat si de ce.

Mesaj 30 Dec 2009, 22:34
xzibit_ex2005 Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

Tare emisiunea , de nota 10, dar faptul ca ne considera o tara de tigani...nu prea e de trecut cu vederea, ce mai conteaza Transfagarasanul, casa poporului prezentate, la tot pasu in emisiune zicea de tigani si ne face de ras in lume. :(
~Ori suntem calibristi, ori nu mai suntem~

Mesaj 04 Ian 2010, 15:20
der bogdan Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

Salutare si La multi ani tuturor.

Ne-au facut bine in opinia mea;

Mai fratilor, haideti sa fim si noi realisti macar o data: va datzi seama cati englezi vor veni acum in RO cu masinile sa se dea pe Transfagarasan??????? Ca doar asa le-a spus lor Jeremy , care e un fel de Dumnezeu pe acolo.
Totzi ministrii turismului care ia avut tara asta in ultimii 20 de ani daca-i pui la un loc nu sunt in stare sa faca ce au facut englezii astia. Ne-au facut tzigani???? ce este ireal in asta? cati tzigani traiesc in tzara asta fratzilor. Avetzi cea mai mica idee? stitzi ca suntem tzara cu cea mai mare comunitate de etnie rroma?????????/ Atunci despre ce vorbim????? Astia suntem, ce vrei sa spuna ca e plin de suedezi sau norvegieni???? Get real dude!
Au spus ca nu avem autostrazi: SI AVEM??????????? Avem infrastructura de vreun fel? aici intra TOT ce inseamna infrastructura. Nu judecati ca suntem tara din UE cu cei mai putin KM de autostrada. Si acum vor sa mai faca un tronson de 55 de km in FIX 5 ANI. Gasitzi ca e normal?????? 11km pe an. Suntem de ras .
Haidetzi sa lasam patriotismul de carton si sa vedem unde ne aflam de fapt.

In concluzie : ne-au facut ffffff bine asa a mai aflat lumea unde este RO sau macar ia facut curiosi sa caute pe google maps.
Un an cat mai bun tuturor si in primul rand mai linistit!!!!!!!!!!!!! B-)

Mesaj 04 Ian 2010, 22:28
ghilosul Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Eu unu cred ca mai mult rau nea facut chiar daca ne-au laudat la sfarsit si prin Mamaia....
Nu stiu de ce accentueaza ei faza cu tiganii pt ca si ei au minoritati de gypsies dar care sunt cat de cat mai civilizati!! X(
Cristi "Ghilosul" +40/745495075
Dr.Tr.Severin +974/33458838

Imagine

Mesaj 05 Ian 2010, 04:37
ZedJames Membru ClubCalibra

Eu sunt perfect de acord cu plusurile si minusurile pe care le-a pus Gabi ...Plus nota 10 pentru postu` lu` Der_Bogdan :)

Una peste alta...oameni buni...Filmarea de pe Transfagarasan din momentul in care ajung ei la locu` faptei...este cel mai tare clip facut despre Romania ever..si este o reclama cu un rating mai mare decat tot ce au facut ministrii de turism in ultimii 20 de ani...PUNCT.

Si apropo`...anu asta o sa scot maxim din toate combinatiile...maxim am zis !!! :D
It is what it is...www.vopsitorie-auto-bucuresti.ro...Din pasiune pentru masini 0763 322 000

Mesaj 07 Ian 2010, 01:57

Dar ce ziceti de reclama pe care si-a facut-o Dacia cu emisiunea asta? :D Destepti baietii si cred ca au dat bani grei ca sa zica aia "I love Dacia Sandero!" :D

Mesaj 09 Ian 2010, 09:13
der bogdan Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

Asta clar e lovitura de imagine pentru Dacia. N-ai vazut May ce o mai lauda ca e fair e onesta. Era clar ca trebuia spusa o vorba si despre industria auto locala, plus ca in ultimul timp s-a tot vorbit de marca asta in occident.
DEspre partea banilor...............I give up

Mesaj 10 Ian 2010, 01:55

Mdap, oricum inteligenta manevra celor de la Dacia. La ce audienta au astia cu Top Gear si-au asigurat ceva vanzari prin Occident.

Mesaj 28 Feb 2012, 08:37
panciu Membru ClubCalibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
asta e romania adevarata....capabila....cu multe bunuri si locuri speciale...cu de toate,cu munte,cu mare,cu ditamai casa poporului cea mai jmekera din lume,cu tranfagarasnu...la fel cel mai tare....poi daka tara asta ar fi avut pe cineva sa o poata controla si sa fie pusa la pct si sa nu mai fie condusa si furata de atatia hoti de la putere,....ar fi extraordinara...la cata industrie poate fi la noi...ptr ca resurse sunt..bani sunt in romania...ca d-aia au vazut si ei masini scumpe...dar alea sunt masinile celor care au furat banii romanilor si nu au facut makar drumuri si autostrazi.....nu mai spun de locuri de munca,de pensii...etc..iar la faza cu tiganii...pe noi romanii tot occidentu ne vede ca fiind numai tigani hoti,spargatori,proxeneti...ptr ca asta au facut romanii nostri cand au plecat afara....si ce-i drept la noi st mai multi tigani decat romani...dar asta nu ar fi fost o kestie rea,ca st tigani multi,ptr ca in general tiganii au mai multi bani si sunt mai respectati decat romanii de rand...daka am fi avut infrastructura si toata economia pusa la pct....ca in romania bani sunt..dar sunt furati prea multi din ei....asta e parerea mea...salut....

Înapoi la NOUTATI CALIBRA