Prima pagină SUBIECTE TEHNICE X20XEV Toba intermediara

Toba intermediara

X20XEV 2.0 16V Ecotec 136CP

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 05 Aug 2011, 21:15
dtdan Avatar utilizator
Membru Activ Club Calibra

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP
Salut!
Toba intermediara sau toba de mijloc , s-a rupt la intrare de la rugina si o groapa :)
Problema... la service mi s-a spus ca difera de la o cutie la alta , de exemplu eu am cutie automata si ca nu merge o toba intermediara de la o calibra acelasi model dar cutie manuala, care ar fi diferenta?
Si catalizatorul din spusele mecanicului este infundat ,
pot sa renunt la el?
sa pun in locul lui o teava simpla de exemplu? afecteaza cu ceva la motor? din cate am citit pe forumuri mareste performanta motorului cu cativa cai in plus.
Astept pareri , multumesc!
Imagine

Mesaj 14 Sep 2011, 00:05
VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Salut! Daca ai de gand sa mai modifici ceva la evacuarea aia in afara de catalizator, se va simti diferenta. In rest, numai zgomot va face un pic mai mare si atat, nici o diferenta notabila. Nu afecteaza cu nimic motorul(in rau). Nu are importanta daca este intermediara de model cu cv manuala sau automata! Ce aberatie mai e si asta???
Spor la treaba!
Sunt piciorul care impinge scara...

Mesaj 14 Sep 2011, 10:07
dtdan Avatar utilizator

Tobele le-am schimbat intermediara si finala , dar intermediara pentru cutie automata avea alt cod decat cel pentru cutie manuala (acelasi pret) diferenta nu o stiu doar ca la service au spus ca difera ....
si mi-au aratat , intradevar erau 2 modele pentru xev , diferenta sa fie traseul :-??
La catalizator am sa pun unul sport cu 100 sau 200 de celule sau sa-l anulez definitiv, deoarece am tot auzit ca se infunda si da batai de cap.
Imagine

Înapoi la X20XEV