Prima pagină SUBIECTE TEHNICE X20XEV Test agrafa ( eroare 24 - 52 )

Test agrafa ( eroare 24 - 52 )

X20XEV 2.0 16V Ecotec 136CP

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 07 Mar 2009, 20:51
Chitrosu Membru ClubCalibra

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP
sal` sunt mai nou pe aici pe forum sunt posesoru unei calibra din `95 motor ecotec am facut astazi testu cu agrafa si mia dat codurile 24 si 52 as vrea sa stiu si io ce e cu ele ce trebuie sa fac pt ca nu ma prea pricep ... am cautat pe forum ceva mai detaliat despre aceste coduri dar nu am gasit ... daca ma putetzi ajuta cu ceva explicatzii si indrumari cu ce am de facut as fi recunoscator ... asta ar fi 1 din probleme a doua e urmatoarea imi statea motoru subturat la relanti la 500 600 ture la rece si am curatzat astazi yac`ul ( dupa explicatziile de aici de pe forum ) am montat inapoi totul bine dar acuma imi sta la 1400 ture ce naiba lam curatzat prea bine ? =))

S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

M-am uitat putin pe net si am gasit urmatoarele informatii la codurile respective de eroare:

24 Vehicle speed signal (VSS) No signal
52 Check light (fault code lamp) Voltage high

Din pacate nu am gasit si o explicatie ceva mai detaliata ce inseamna fiecare dintre erori. Stie careva?
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Chitrosu Membru ClubCalibra

ma intereseaza daca sunt ceva senzori de inlocuit sau ce pot face sa dispara erorile respective .... si referitor la problema cu turatzia nu stie nimeni nimik de la ce ar putea fi ...

alex Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP
Chitrosu scrie:
ma intereseaza daca sunt ceva senzori de inlocuit sau ce pot face sa dispara erorile respective .... si referitor la problema cu turatzia nu stie nimeni nimik de la ce ar putea fi ...

http://vauxhallownersnetwork.co.uk/show ... hp?t=68199

vreo doua sfaturi de la gagii astia
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Referitor la problema ta, se pare ca iti trage aer fals pe undeva. Eu cand am curatat Yac-ul, am inlocuit si garnitura care vine langa el cu niste silicon, ca avea aceeasi simptoma ca a ta (statea turata). Verifica asta (daca nu ai verificat deja). In rest, iti functioneaza ABS-ul?
Sunt piciorul care impinge scara...

providra18 Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

Fa un test agrafa pe modulul abs si vezi ce eroare iti da acolo. E posibil ca un senzor abs sa nu-si mai faca treaba calumea. Daca ai curatat iac, colegul VEMANIS are dreptate; iti trage aer fals pe acolo pe undeva; mai desfaci odata si etansezi totul calumea, cu garnituri noi si cu silicon ;)
Cand ai timp, trece cate ceva despre tine si despre masina ta la rubrica prezentare :)

Înapoi la X20XEV