Prima pagină INFORMATII NOUTATI CALIBRA Sistemul 4x4 insignia

Sistemul 4x4 insignia

Aici vei gasi cele mai noi stiri si informatii legate de Opel Calibra

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 03 Iun 2009, 08:50
AWD Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Pentru curiosi am facut un search despre noul sistem 4x4 Insignia. Din imagini si ce am citit am ajuns la concluzia ca e un fel de 4motion de la vw. De fapt e acelas sistem de pe Saab 93 dezvoltat de firma suedeza Haldex. Am sa atasez si o imagine unde se vede ca diferentialul spate e "impanzit" de conducte si solenoiduri, deci e un haldex controlat de computer si acolo se face transferul de cuplu spre puntea spate. In fata pare a fi o cutie de transfer doar. Una peste alta pare a fi un sistem mai destept si sigur mai fiabil decat sistemul vechi de pe Vectre si Calibre, care era fabricat de austrieci. Oricum la masini de strada sistemul mecanic cu diferential central torsen (quattro) e tatic.
XWD_9-3_Cutaway.jpg
Oltcit Axel 12TRS
Calibra Turbo 4x4
A4 2.0T quattro.

Mesaj 04 Iun 2009, 22:59
S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

Daca se gandeau nemtii nostri la asta acum 20 de ani, ce masina ar fi iesit din Calibra! :D Oricum, sistemul de 4x4 este "cireasa de pe tort" la Calibra, o chestie super tare la vremea ei (si mai ales pentru Opel).
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Mesaj 10 Iul 2009, 01:59
MozZo Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

da` nu ai cum sa pui un sistem 4x4 de pe insignia..pe calibra?...ma gandesc ca ii nevoie de ceva modificari...da` ii imposibil?
Born To Drive Fast !!!

Mesaj 15 Aug 2009, 21:01
AWD Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Nimic nu e imposibil dar in cazul de fata e cam jale :D . Nu mai zic ca e foarte computerizat si plin de senzori. Cred ca te costa modificarile mai mult decat o Insignia noua.
Oltcit Axel 12TRS
Calibra Turbo 4x4
A4 2.0T quattro.

Înapoi la NOUTATI CALIBRA