Prima pagină SUBIECTE TEHNICE X20XEV senzor axa came

senzor axa came

X20XEV 2.0 16V Ecotec 136CP

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 05 Sep 2011, 19:27
tonu_adrian Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP
ai facut testu cu agrafa si ti-a iesit senz de la came? ce anume are masina?

Mesaj 04 Oct 2011, 11:17
piticu Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

ce simtome are masina da si u mai multe indicii.
Marius

0745015598

Mesaj 10 Aug 2012, 17:56
providra18 Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

ca sa nu deschid alt topic cu acelasi subiect am zis sa scriu tot aici...aceeasi problema si la mine: senzor ax came (eroare 92, nu se tureaza peste 4500 rpm, check engine aprins). toate astea pana am schimbat distributia masinii dupa care o perioada masina a mers normal fara nici o eroare la bord sau vreun fel de problema. De ceva timp incoace, a inceput sa faca probleme din ce in ce mai des ( putere slaba, oprire in timpul mersului sau la semafor, nu se tureaza peste 4500 rpm, check engine aprins, consum mai mare, cod eroare 92). Am schimbat pana acum 2 senzori, ce-i drept de la dezmembrari, pe original siemens vdo, din care nici unul nu a functionat. Cumparat senzor nou siemens vdo 328 ron care nici acesta nu merge. In continuare cod eroare 92 si 19 cu motor oprit, nu se tureaza peste 4500 rpm. Taiat cablu de la mufa si inlocuita si mufa + senzor nou. Foarte mare atentie la legatura cablurilor(prima data aranjat frumos, cu papuci tata-mama si aceeasi problema; scos papucii si legat "clasic" si aceeasi problema). Ma poate ajuta cineva cu o parere, un sfat? E oare posibil sa fiu asa ghinionist ca din 3 senzori sa nu fie bun nici unul? Please...HELP ME ! ! ! :ymsigh: :((

Înapoi la X20XEV