Prima pagină DISCUTII DISCUTII GENERALE SECTIUNEA :JANTE/ANVELOPE/PREZOANE/DISTANTIERE/INELE GHIDARE

SECTIUNEA :JANTE/ANVELOPE/PREZOANE/DISTANTIERE/INELE GHIDARE

Discutii cu caracter general

Moderatori: AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

alex Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP
@Atomykatt:
imi cer scuze, am ster postul tau din greseala. insa am pus si link-ul care il uitasem.
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

calipower Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
am sie eu o intrebare...ce se pote intampla daca depastesti indicele de viteza de pe cauciucuri?eu am G - 90 S - 180
C25XE V6

calipower Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
aoleu!aia ultima e nasoala..oricum nu am mers cu mai mult de 180 da o sa vina vremea si asa cu titlu informativ diferenta in bani intre cauciucurile de 180 si cele de 240 sa zicem este mare?
C25XE V6

marian_sro Membru de Baza Club Calibra
Membru de Baza Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP

1.pt linistea ta se schimba prezoanele cu unele mai lungi.acestea se infileteaza mai putin datorita et-ului jantei.au acelasi et jantele?
2si 3.jantele nu se desfac in mers decat daca nu au fost stranse.nu se strang ff tare deoarece nu ai sa le mai desfaci.prezonul se poate gripa.se stie cum reactioneaza aluminiu cu otelul.

concluzia:-merge si un cm de filet dar pt linistea ta cumpara prezoane mai lungi.important si obligatoriu sa ai pe ele inele de centrare la dimensiunile potrivite(niste inele de plastic sau teflon), janta trebuie sa intre aproape fest pe centru.altfel risti sa ovalizezi gaurile sau sa rupi prezoanele(socul este preluat numai de prezoane)
-afla la cati nm se starng jantele si le strangi cu dinamometrica la cat sunt specificatiile.nu forta inutil , risti sa strici filetul sau sa il incaleci si nici draq nu le mai desface.
-compara et-ul jantelor sunt sigur ca e diferite

citeste si asta http://www.carbibles.com/tire_bible.html .ai info despre ce te intereseaza si mai mult.

marian_sro Membru de Baza Club Calibra
Membru de Baza Club Calibra

ti-am scris mai sus man.janta trebuie sa intre fest pe butucul rotii.altfel toata forta sta in prezoane.
referitor la echilibrat eu am aceiasi problema.vibreaza indiferent daca le echilibrez.eu dau vine pe cauciucuri.sunt sh.oricum cei de la vulcanizari au niste ciurucuri de masini de echilibrat.toate fac cum ai descris tu.dupa ce dai jos roata si verifici din nou iti da greutate.
explicatia:masini ieftine si proaste.
o masina de echilibrat ok pleaca de la 10 k euro.sa mai mentionez de priceperea oamenilor...?

MozZo Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

am si eu o intrebare...eu acum pe masina am cauciucuri 205/55/15 si vreau sa`mi pun ceva de genu 225/50/15 sau macar 215/50/15...pot sa pun asa cauciucuri si daca da...afecteaza cu ceva masina..preformantele masinii(demaraj,directie chestii d`astea) ca nu prea vreau sa schimb performantele masinii :D..stie cineva?...pls pls
Born To Drive Fast !!!

Godless ti`am zis vre`odata cat de mult imi place de tine? :)))...ma uimesti ba baiatule :))...tu esti omu cu schitze..bravo si ms pt raspuns..
Born To Drive Fast !!!

am aflat ieri ca de craciun o sa primesc niste jante de 17(trebuia sa fie surpriza da` am aflat:D)...cine imi zice si mie ce avantaje dezavantaje am si cine`mi recomanda niste marimi de anvelope pt jante.....pls ..ms
Born To Drive Fast !!!

Flexatu Membru PREMIUM Club Calibra

MozZo scrie:
am aflat ieri ca de craciun o sa primesc niste jante de 17(trebuia sa fie surpriza da` am aflat:D)...cine imi zice si mie ce avantaje dezavantaje am si cine`mi recomanda niste marimi de anvelope pt jante.....pls ..ms

deci inafara de aspect si stabilitate nu te ajuta la nimik,mai multe dezavantaje,1 pompa de la servo cade prima,o sa simti volanu, consum mai mare,iar daca ai si suspensie sport ii cireasa de pe tort(rupi masina n-doua) :D in plus de aia tre sa iei cauciucuri cu talon maxim de 45,altfel iti atinge rota in aripa,acu depinde si ce latime au jantele si ce cauciucuri vrei sa pui pe ele.ii foarte costisitor un set de cauciucuri pt.astfel de jante. nu avem noi drumuri pt. asa ceva.iti spun eu din propie experienta.dar adevaru ca jantele schimba mult aspectu masini ,cat mai mari sa fie:D eu iti recomand sa nu-ti pui cauciucuri mai late de 215.ar fi ideal pe fata 215/45/r17 spate 225/40/r17 :) eu am pe fata 215/40/r17,spate 245/35/r17
Imagine

ms pt raspuns...eu nu`s adeptul jantelor mari dar daca este cadou :-??...nu am ce sa fac si mai ales ca am auzit ca a dat cam la 1200 de euro pe ele...ce sa`i zic?...ca nu`mi trebuie? :))) ma si bate :))
Born To Drive Fast !!!

bogdan22 Membru PREMIUM Club Calibra

pe jante de 16 va rog imi spuneti ce talon maxim la gume pot folosi pt un c20ne?
Iubiti-va calibrele nu se mai fabrica altele

Andrei_kul Avatar utilizator
Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

aveti idee unde gasesc inele de ghidaj ? sau cum sa cer? sunt peciale de calibra sau sunt in functie de jante ?
~Calibra~
The legend comes Back

sorin Avatar utilizator
Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

Andrei_kul scrie:
aveti idee unde gasesc inele de ghidaj ? sau cum sa cer? sunt peciale de calibra sau sunt in functie de jante ?

de obicei gasesti inele de centrare la orice vulcanizare care comercializeaza jante sau la orice magazin de jante ..
se dau in functie de masina si de modelul jantelor...
sau....le poti face la strung ,e mai ieftin .

Înapoi la DISCUTII GENERALE