Prima pagină DISCUTII DISCUTII GENERALE Se scoate taxa???

Se scoate taxa???

Discutii cu caracter general

Moderatori: AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 17 Noi 2008, 22:01
b54ndy Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP

Mesaj 17 Noi 2008, 22:30
mirciulik Membru ClubCalibra

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

Ziaristii astia......n-am citit tot articolul insa la TV am auzit urmatoarele:

Tariceanu a propus scoatere taxei auto doar pentru masinile NOI , pentru o perioada de 3-6 luni, pentru a proteja DACIA, FORD (sa nu uitam ca el detine CITROEN).

DOAR PENTRU MASINILE NOI.
In cautare de Calibra

Mesaj 20 Noi 2008, 03:20
MozZo Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

ce am auzit eu ii asa....la masiniile noi se scoate taxa de tot,iar la masinile vechi(calibra de exemplu) se introduce iar taxa care a fost inainte adica 2000-3000 de euro....pai daca ii asa eu mor cu ei de gat...oare pot sa faca asa ceva?..eu singur fac revolutie..:D..
Born To Drive Fast !!!

Mesaj 20 Noi 2008, 21:44
Billy c25xe Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Eu nu cred ca va ramane asa , Uniunea Europeana ar trebui din nou sa se sesizeze si sa faca ceva odata , ca deja din nou s-a ajuns la discriminare intre masinile noi si cele sh. Ce as vrea sa dea o amenda guvernului nostru sa-i usture si-n....... :D ca o merita!! :mad: :mad: :mad:
Imagine

Ai grija , toate au o limita si nu conduce mai rapid decat pot ingerii tai zbura!!!

Mesaj 20 Noi 2008, 23:25

sper sa nu bage iar taxa aia mare ca eu nu am apucat sa`mi inscriu masina..nush ce fac...poate o inscriu in germania pe numele lu` matusha`mea...da` mi`e frica de impozit..
Born To Drive Fast !!!

Mesaj 21 Noi 2008, 00:21
S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

Billy, daca ia guvernul amenda tot din banii nostri plateste... :( So... Iar aia cu ii facem de ras la politicienii romani nu tine. Asa ca...
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Mesaj 21 Noi 2008, 01:14
calipower Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
pe mine unu daca baga taxa veche ma nenorocesc cred ca trebuie sa dau 4 mii de euro dar nu cred ca are cum sa se intample e decat hau-hau ca sa sperie lumea sa nu mai cumpere second.eu cred ca intr-un final v-a disparea taxa in totalitate si se va baga un impozit anual usturator.mie mi-ar conveni mai mult :)
C25XE V6

Mesaj 21 Noi 2008, 19:13
Billy c25xe Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

S@m0v@ru1_Pr@fu1t scrie:
Billy, daca ia guvernul amenda tot din banii nostri plateste... :( So... Iar aia cu ii facem de ras la politicienii romani nu tine. Asa ca...

Da ai dreptate , la asta nu m-am gandit :blush: . Deci nu ne ramane decat sa speram ca odata si odata vor scoate taxa asta :this: .
Imagine

Ai grija , toate au o limita si nu conduce mai rapid decat pot ingerii tai zbura!!!

Mesaj 21 Noi 2008, 19:43
Flexatu Membru PREMIUM Club Calibra

eu luni ma duc sa o inmatriculez ,ca cine stie ce draq le mai trec la astea prin cap si baga iarasi taxa aia de 4000euro :banghead:
Imagine

Mesaj 22 Noi 2008, 01:34

sa speram ca nu "o baga" iar...daca ramane cum ii acum mie`mi convine...pacat ca nu am apucat sa o inmatriculez...saptamana asta am vrut sa trimit actele la radiat da` mai bine mai astept pana la anu` sa vad ce se intampla :D..oricum acte am pana`n septembrie 2009 :D...
Born To Drive Fast !!!

Mesaj 22 Noi 2008, 09:15
calipower Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
nu au cum sa o bage pe aia veche inapoi sau sa o creasca enorm pt ca trebuie sa o raporteze la salariul minim pe economie si oricum nu se justifica sa platesti o taxa de 3 mii de euro pentru o masina a carei valoare este 2 mii de euro.se incalca libera circulatie a marfurilor,se incalca drepturile omului de a cumpara second si se incaseaza sume enorme de bani care nu se justifica.adica eu imi cumpar masina platesc taxa de poluare si banii care i-am dat merg la sinistrati???ce dracu de legatura are fumu care iese de pe teava mea cu ridicarea nivelului dunarii?(asta daca nu esti de la greenpeace).mi se pare o aberatie ca fondul de mediu incaseaza taxa si "planteaza copaci" de banii nostri.as fi de acord sa platesc taxa de poluare dar sa mearga in constructia de autostrazi,in repararea drumurilor,fluidizarea traficului in orase..ar fi logic si normal asa ceva.
eu daca as fi ministru as propune un program in care daca vi cu o masina veche sa o dai la fier vechi sa fi scutit de taxa de inmatriculare cu conditia ca masina noua sa fie mai putin poluanta decat cea veche..eu zic ca asta ar rezolva multe in legatura cu asa zisa "poluare" si "incalzire globala".da e mai frumos sa cotizam la casa de fomisti a lui tariceanu!
C25XE V6

Mesaj 22 Noi 2008, 12:43
S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

aia cu constructia de autostrazi se cheama taxa de drum si o platesti atunci cand iti iei rovignieta. asta, chipurile, este taxa de poluare, deci trebuiau sa gaseasca o explicatie (idioata) care sa aiba legatura cu poluarea.

pe de alta parte sunt de acord ca e super poluta tara si ca ar terbui mai multi copaci si asa mai departe. daca mergi in vienna o sa vezi ce inseamna sa ai copaci: nu tu praf, nu tu asa noxe.
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Înapoi la DISCUTII GENERALE