Prima pagină INFORMATII CLUBCALIBRA.RO REGULAMENTUL INTALNIRILOR CLUB CALIBRA ROMANIA

REGULAMENTUL INTALNIRILOR CLUB CALIBRA ROMANIA

Sugestii, probleme, tot ce tine de site/forum/club

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Avem nevoie de un REGULAMENT pentru intalnirile Club Calibra Romania?

Poll ended at 11 Ian 2009, 14:58

DA, eu consider ca da
11
61%
NU, nu ne trebuie
7
39%
NU STIU, nu ma intereseaza
0
No votes

Total votes : 18

S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

Pentru 2009 imi doresc sa inauguram un REGULAMENT al intalnirilor Club Calibra Romania, un loc unde sa stabilim exact ce facem si ce nu facem la intalnirile noastre. Am deschis discutia asta pentru a afla opiniile voastre despre subiectul asta si ce sugestii aveti vizavi de REGULAMENT.
Ca de obicei, acceptam si critici, dar preferam ca acestea sa fie insotite de solutii de imbunatatire :grin:

Ce mi-as dori eu sa facem la intalniri:
- poze si filme (MULTE! :D)
- schimb de informatii tehnice, sfaturi
- reparatii la masini (numai daca spatiul permite sa lucram in conditii de siguranta)
- tuning (daca spatiul permite si sunt conditii tehnice)
- intreceri, curse (NUMAI DACA locatia este amenajata pentru asa ceva)
- promovarea Club Calibra Romania prin fluturasi si alte metode similare

Ce nu mi-as dori sa facem:
- intreceri pe sosea sau in parcari in locuri publice
- strangeri de fonduri pentru diverse cauze
- sa facem o imagine proasta Clubului si modelului Opel Calibra
- reparatii neavizate si fara a avea conditiile tehnice necesare

Am pus si un chestionar, pentru ca as dori sa aflu ce parere aveti despre introducerea unui regulament vizavi de intalniri. Astept parerile voastre.
Calibra Turbo, C20LET, 1993

AWD Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Salutare
Subscriu la cele spuse de Gabi mai sus.
Cand ne intalnim suntem vazuti ca un club, comunitate, cum vreti sa-i spuneti. Deci comportamentul fiecaruia dintre noi e atribuit grupului. Intalnirile in parcarile subterane ale hipermarcheturilor sunt o solutie pe timp de iarna dar nu trebuie sa iesim in evidenta prin turarea motoarelor la maxim fie ele cu tobe stock sau tip sport, accelerari bruste intre carucioarele clientilor sau decibeli proveniti de la instalatiile audio. Sa nu uitam ca parcarile sunt destinate clientilor nu intalnirilor de club. Din acest motiv trebuie sa iesim cat mai putin in evidenta cu fapte de genul celor mentionate mai sus. Ne intalnim sa schimbam pareri, sa ne ajutam, sa discutam, nu sa ne facem probleme cand nu e cazul. Faptul ca se aduna mai multe calibre deja atrage atentia. E un moment perfect atunci sa atragem atentia intr-un mod civilizat.
Va multumesc ptr intelegere, Va urez sanatate si un an bun.
Oltcit Axel 12TRS
Calibra Turbo 4x4
A4 2.0T quattro.

1. Cred ca multi dintre noi nu vom fi de acord cu "show off"-ul din parcare din cate imi dau seama din voturile existente. Nu e genul nostru sa deranjam lumea, mai ales intr-o zona in care se presupune ca oamenii fac cumparaturi. Aici suntem cu totii de acord si cred ca ar trebui sa facem ceva ca toti care vin la intalniri (fie ca prima oara sau a 1000a oara sa stie aceste lucruri si sa le respecte).

2. Nu e vorba sa "obligam" pe cineva. Astea sunt regulile pe care noi ni le-am impus cand ne-am intalnit primele dati si au ramas in picioare. Daca e cineva care nu le agreeaza atunci il putem ruga frumos sa nu mai vina la intalniri, nu e obligatoriu sa ne intalnim daca nu avem aceleasi obiceiuri/scopuri/comportamente. Totusi imi place sa cred ca nu e nimeni care sa zica "mie imi place sa terorizez lumea in parcari", ci doar participantii s-au lasat dusi de val la intalnire (deh, atatea masini! :grin:) si au actionat din instinct. Tocmai de-aia zic ca ar fi ok sa facem un regulament.

3. Cursele ilegale: fiecare e pe "barba" lui, dar nu cand se afla la o intalnire Club Calibra Romania. Daca e la intalnire nu face curse ilegale; daca nu e la intalnire este treaba lui ce face. Cand noi facem invitatii prin parcari la "s-au incins caii" sau "calibra vs calibra" deja asta inseamna organizare de intreceri ilegale. Si nu cred ca isi doreste nimeni sa aiba de a face cu Politia pentru asa ceva, cu atat mai mult cu cat lucrurile se intampla in cadrul unei intalniri a Clubului.

4. Este foarte ok sa il ajutam pe PINO, stii ca si pe mine m-a impresionat cand am fost in vizita si l-am ajutat. Este foarte OK sa facem promovare pentru PINO pe forum sau sa il ajutam sa vanda cartile. Tocmai de aceea te-am si rugat sa pui datele de cont si adresa lui PINO pe forum (lucru pe care pana la urma tot eu l-am facut). As prefera totusi sa nu colectam personal banii pentru PINO pentru ca daca se strang bani trebuie sa o facem in mod legal si transparent: cu lista de persoane care au donat, cu semnatura de la fiecare, cu afisarea pe forum a listei, cu eliberare de chitanta; astea toate ca sa putem fi in legalitate cu strangerea de bani. Iar toata operatiunea, daca o facem ca la carte, mi se pare ca incepe sa arate ca o nunta cu strigare: ala a dat X lei, ala Y lei, etc etc. Parerea mea e ca nu prea merita sa o facem asa, astept si alte opinii.
Daca vrem sa il ajutam pe PINO putem sa dam fiecare un email catre prietenii lui si sa le povestim cate ceva despre el, sa incercam sa vindem o carte. Totodata putem sa luam legatura cu firme care opereaza pe SMS si sa ii facem lui PINO un numar dedicat la care oamenii sa poata sa doneze trimitand un SMS. Putem sa punem un banner pe forum. Putem sa, putem sa... Deci variante sunt destul de multe.
Vizavi de thread: e clar ca nu s-a suparat nimeni ca este deschis, cred ca toata lumea a fost de acord cu initiativa, dar nu toata lumea a agreat modul de lucru.

Bafta si asteptam in continuare opinii vizavi de
- cum ar trebui sa organizam intalnirile Clubului
- ce activitati ar tebui sa desfasuram la intalniri
- cum am putea sa ajutam persoane cu situatii dificile, asa cum este PINO
- etc, etc.

Pey normal ca de la tine avem pretentii, ca esti dintre cei mai vechi, cu greutate... :grin: Si mai esti si moderator, deci de la tine ar trebui sa invete cei mai noi ce si cum. Am mai zis, poate ca ei nu au stiut cum e cu intalnirile, dar hai sa le-aratam.

Iar cu facutul de bine pentru PINO: nu te-a acuzat nimeni ca ti-ai luat bradutzi, mi-am zis parerea vizavi de stransul banilor in parcare. Eu unul nu as face asa si daca imi aduc bine aminte nici data trecuta nu am strans banii, ci la fata locului a dat fiecare cat a putut/crezut. In fond si la urma urmei conteaza ca PINO a primit banii.

sorin Avatar utilizator
Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

Sunt oarecum nou in clubcalibra …am participat la ultimele intalniri,organizate de tony,una fiind cea in care s-au dat bani pt pino

Legat de strangerea banilor pt pino eu vad lucrurile asa:fiecare a dat cat l-a lasat inima (unii mai mult altii mai putin),bani i-a strans tony si nimeni nu s-a indoit ca acei bani nu vor ajunge la pino,nimeni nu a avut nevoie de chitanta.
E vorba de incredere aici ,incredere pe care noi cei prezenti acolo i-am acordat-o lui tony.de ce?pt ca pur si simplu iti dai seama la prima vedere ca pune suflet in ceea ce face pt club (vezi intalniri organizate de el ,vezi posturile lui prin care ofera o gramada de informatii ),pt ca unii il cunosc mai bine ,pt ca pana la urma am ajutat un om (oricum banii au ajuns unde trebuia )
Decat sa dam cu pietre in el ,mai bine l-am aprecia pt ce face …ca din cate vad eu ,mare parte din ce e aici e creatia lui si merita nota 10.

Apropos gabi ,as fi vrut sa ne cunoastem ,sa schimbam idei ,pareri ,ca de …am putea sa discutam problemele ceva mai lejer cand suntem toti de fata si ar functiona mai repede decat pe forum
Inca ceva –ne dorim sa fim mai multi la intalniri ,dar cum daca unii nu vin din nush ce motive ex nu am benzina sau stau prea departe de locul intalnirii…cred ca 15 litri de benzina ne permitem fiecare sa ii ardem aiurea la 2 saptamani…

Hai sa vb putin de reguli- fiecare e raspunzator in fata legii,deci cine greseste ,plateste.
La ultimele intalniri ne-am incins putin ca de …atmosfera….dar nu a facut nimeni slalom printre carucioare cum s-a auzit.
am turat motoarele ca doar daia ne-am pus tobe care urla ,dar nu cred ca am deranjat pe cineva…vrei sa nu ii mai primim la intalniri pe cei care fac zgomot ….nu mai vine nimeni asa.
Pana la urma comportamentul la intalnirile clubului tine de bunul simt all fiecaruia.

Curse ilegale:au fost….pe o autostrada in bulgaria…dar intalnirea se terminase si oricum ne-am dat intre 40km/h si 130km/h,deci nu am incalcat legea si nu am patat imaginea clubului.

Regulament intalniri:…programam,organizam,ne intalnim ,discutam,reparam,defilam in coloana,restul e bun simt(care cat are)
mie regulamentul asta imi suna un pic a comunism.
repet ....bun simt.

e parerea mea.

Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva!

AWD Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Tonny .
Nu te trage nimeni la raspundere ptr accelerarea fiecarei masini. Tu stii asta, doar am vorbit amandoi.
Ptr Sorin.
Daca citeai cu atentie ce am scris mai sus aveai raspuns la majoritatea intrebarilor. Mai citeste o data cu atentie.
1. Nu da nimeni cu pietre in Tonny. Avem o discutie, incercam sa ne imbunatatim activitatea. Poate e bine sa avem discutii de gen asta si la tel. sau in particular ptr a evita anumite neintelegeri. Din experienta mea, cand se lasa cu scris oamenii interpreteaza gresit mesajele.
2. Chiar daca esti nou sau vechi e bine sa nu judeci pe nimeni ptr motivele ptr care nu a venit la intalnire. Fiecare le stie pe ale lui, cu problemele lui. Cam asta inseamna sa "dai cu piatra". Viata nu e prea roz ptr. multi dintre noi. Daca era roz ne chemam club AMG sau veiron etc :grin:
3. Nu a reclamat nimeni ca s-ar fi folosit carucioare ptr slalom. (La noi e un sport national in a exagera si a ne victimiza.) Eu pot spune doar ce am vazut fiind in urma coloanei. Oameni care traversau banda de iesire dinspre si inspre magazin faceau semne si injurau pe cei care erau veniti acolo sa-si arate decibelii tobelor. Fiecare stie ce a facut, eu stiu ce am vazut si am auzit. Mai repet o data. Este o parcare privata pentru clienti !!! Daca cei de la paza vor, ne pot da afara oricand. E pacat ptr ca e un loc bun de intalniri pe timp de ger.
4. Daca de aia ai pus tobe ca sa le auda lumea o faci cu placere dar nu in spatiul ala care e destinat clientilor si de preferat nu in cadrul intalnirilor comune unde ,repet, fapta fiecaruia este inevitabil asociata grupului.
Daca nu e posibil sa ne abtinem de la asa ceva nu mai venim. Nu fi asa de sigur ca ptr asa ceva "nu va mai veni nimeni".
5. "regulamentul suna a comunism". Nu stiu cat ai trait sub comunism dar trebuie sa stii ca in capitalism trebuiesc respectete regulamentele, legile. Respectarea unui regulament intern nu inseamna comunism. In capitalism fiecare trebuie sa-si asume raspunderea ptr faptele sale !!! Teoretic nimeni nu e mai presus de lege. Tocmai comunismul ne-a educat cu lipsa de respect fata de tot ce e in jur.
6. Trebuie sa fiu de acord cu tine. "comportamentul la intalniri tine de bunul simt al fiecaruia". Foarte corect spus ! De aia mi-as dorii sa iesim in evidenta frumos, nu urat.
Inainte de a posta cititi cu atentie ce s-a mai scris. Evitam scrisul mult si neintelegerile.
P.S. Gabi a spus ca nu se pot organiza de catre clubcalibra intreceri ilegale, iar clubul nu-si asuma responsabilitatea ptr eventualele evenimente de acest gen. Cred ca a vrut sa sugereze sa fiti mai cu perdea :grin: .
Oltcit Axel 12TRS
Calibra Turbo 4x4
A4 2.0T quattro.

trx Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
sal nu vreau sa ziceti ca ma bag in seama dar un regulament ar fi bun,eu cand am organizat prima intalnire la baia-mare si ultima pe anul asta ne-am intalnit in parcarea unui supermarket dar nimeni nu a ambalat motoarele si nu a facut valva si asa ne-am facut remarcati prin prezenta atator masini sport intr-o parcare de supermarket,eu unul sunt impotriva oricarei manifestari de acest gen:turat motorul sa urle tobele sau dat muzica la maxim ,atat timp cat esti intr-un loc public si nu ai autorizatii sa faci acest lucru poti avea unele neplaceri,iar curse ilegale la intalnirile pe care le vom face anul viitor nu se vor face atat timp cat voi organiza eu,nu am nevoie sa fiu luat in vizorul politiei pt ca unul sa jucat prea mult need for speed si acum se crede as al volanului.si inca ceva anul viitor vreau sa organizam intalnirea si cu alti pasionati de masini nu numai calibre,pt ca sunt destui care vor sa-si arate in ce au bagat banii castigati cu greu si ore nenumarate de munca.nu atrageti atentia fara rost si daca chiar o faceti nu trageti pe alti dupa voi pt ca spiritul de turma e puternic si te indeamna sa faci lucruri pe care le poti regreta ulterior,ganditiva la cei din jur si la intalniri dar mai ales pe drum.

@Sorin:
Man, n-as vrea sa cazi in aceeasi greseala pe care o facea si Tonny: de ce nu vine lumea la intalniri! Asa cum bine zicea si Bogdan fiecare are viata si problemele lui si nu e dator sa dea explicatii de ce nu a venit la intalnire. Sa nu ti se para ca ai descoperit tu apa calda acuma, ca nu e cazul: aveam aceleasi semne de intrebare si la primele intalniri Club Calibra acum un an, si la primele intalniri ClubOpel acum 3-4 ani. Raspunsul e simplu: lumea nu vine la intalniri pentru ca 1. nu are timp; 2. nu are cu ce; 3. nu stie de intalniri; etc...

@Florinike:
Man, u know me... :D Daca imi placea "sclavia" ramaneam pe ClubOpel si tu la fel. Dar as vrea ca toti care sunt noi in Club sa inteleaga spiritul Clubului si daca nu comunicam lucrurile astea direct e posibil sa nu inteleaga nimic. Prezenta moderatorilor/adminilor la intalniri este OK, de fiecare data a fost cel putin unul: cand nu a venit Tonny am fost eu si Bogdan, cand nu am fost eu a fost Tonny, samd. Tocmai de-aia am zis ca am pretentia de la el sa ii "invete" pe cei noi ca noi nu facem chestii din astea.
Regulamentul in opinia mea ar trebui sa spuna ce nu vrem sa facem la intalniri si tocmai de-aia avem discutia asta ca sa vedem daca se merita sa introducem asa ceva sau nu, si daca introducem ce trebuie sa scriem in el.

Cand am infiintat clubul ne-am propus sa fim civilizati si nu sa oripilam lumea de prin Bucuresti sau de prin alte locatii. Lucrul asta il vrem in continuare si de-aia am zis ca am pretentia de la Tonny sa va spuna si celor mai noi lucrurile astea pentru ca el le stie f bine. Nu il acuza nimeni ca e responsabil de fiecare care tureaza motorul in parcare ca sa se simta bine.

Cu stransul banilor pentru PINO mi-am zis parerea, nu am acuzat pe nimeni de vreun abuz. Cel mai CIVILIZAT mi se pare sa o facem corect, cu liste si asa mai departe, pentru ca sa avem o justificare clara a ceea ce s-a strans. Intotdeauna cand se lucreaza cu bani apar mai devreme sau mai tarziu neintelegeri si eu personal as fi vrut sa evitam lucrurile astea.

Mulktumesc lui Tonny, AWD, Sorin, trx, Florinike pentru parerile exprimate. Mi-ar fi placut sa avem mai multe pareri expuse aici, atat de la cei care participa la intalniri cat si de la cei care nu participa, pentru ca e o discutie importanta pe baza careia o sa luam niste decizii.

alex Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

daca as fi fost din Bucuresti, si as fi participat la intalniri des, cu siguranta as fi pro unui regulament.
rationamentul meu e simplu si obiectiv:

[removed... offtopic]

cum a zis si bogdan, cand suntem un grup lumea tinde sa generalizeze. nu o sa il injure doar pe cel care a facut o tampenie, o sa ne injure pe toti. asadar: mie nu mi-ar conveni sa ma confunde lumea cu unul din specimenele descrise mai sus, sau daca unul se trezeste sa isi testeze "tubu de bas" pe manele sau BUG Mafia, din nou nu as vrea sa ma confunde lumea cu unul din asculatorii acestui gen de muzica. si cum aceste specimene nu vor sa fie confundate cu o persoana ca mine, vom apela la un regulament ca sa impacam pe toata lumea.

[removed... offtopic]

cat despre liniute: toti avem aceeasi masina, la ce va trebuie liniute? aratati-mi un membru (in afara de hazbulatov daca nu ma insel, care are Lexmaul ram) care are modificari la motor ca sa zicem ca faceti liniute pentru a va lauda cu rezultate in urma modificarilor.
Concluzia mea: trebuie sa existe un regulament al intalnirilor, lumea sa il citeasca. cui nu ii convine e liber sa participa la alte evenimente.
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

AWD Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Florinike, sunt de acord cu tine, nu si cu "subjugarea" si "imbecilitatea". Nu avem si nu ne dorim sa avem imbecili pe forum sau la intalniri. Nici cei care au facut ce au facut de te-au dezgustat (ca si pe mine de altfel) nu sunt imbecili. Poate se vor schimba, poate nu. Stiu ce simti ca si mie mi se pare absurd sa vorbesti despre niste lucruri care tin de comportament, bun simt, etc. Aici ai dreptate. Ptr. bunul simt nu trebuie facut un regulament. Totusi cred ca scopul acestui club si al membrilor, moderatorilor sau admin-ului, nu e sa se prezinte la intalniri ptr. a face educatie, obsevatie, etc. Nu a zis nimeni ca de maine trebuie sa semnam niste documente ale vre-unui regulament. E important si faptul ca am discutat si poate se intelege ca marea majoritate a membrilor nu sunt de acord cu anumite manifestari semnalate si de tine. Daca de ex. vreo data se va stabili ca la intalniri e obligatoriu sa participi fara toba si sa o turezi la max. sau sa scartai rotile printre oameni, cei care nu sunt de acord cu asa ceva (printre care ma numar si eu), nu vor mai fi prezenti sau nu vor mai frecventa forumul. Banuiesc ca putem sa "traim bine" si fara acest forum.
Sa nu fiu inteles gresit. Tobele tip "sport" nu sunt o problema daca proprietarul merge normal cu masina. Ele devin o problema cand motorul se tureaza (de fiecare data fara rost).
In rest....... La multi ani, sa fiti sanatosi, sa fiti iubiti si sa iubiti.
Oltcit Axel 12TRS
Calibra Turbo 4x4
A4 2.0T quattro.

calibra_bum Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

Nu sunt de acord cu un regulament.Tot ce sa intamplat a fost legat de bun simt sa incepi sa faci slalom printre carucioare intr-o parcare de super market nu este in regula,cat despre curse nu cred ca am deranjat pe nimeni faptu ca m-am dat pe autostrada cu sorin in limita de viteza impusa de regulament mai ales ca era si liber.Eu unu de acum in colo nu am sa mai postez nimik legat de curse si alte cele,vad ca deranjeaza pe multa lume apropo nu sa dat nimeni la ultima intalnire totu a decurs normal .GABI mai multa lume din club vrea ca tu sa fi prezent la intalniri.Alex nu critica tu cine are iprovizati si nu mai ne face frustrati pt ca nu ai de unde sa sti cine ce are facut la masina iti spun eu ca nu toate calibrele sunt stock.Atat am avut de spus va urez un an nou fericit si numai bine!
B-94-PFY
Imagine
0723921444

Moderator Club Calibra

mi s-a cerut sa imi dau cu parerea despre o situatie la care nu am luat parte, si asta am si facut. parerea mi-am format-o din cele zise pe forum, si de cele vazute la o intalnire la care am participat si eu cu ceva vreme in urma.

draga tonny: nu stiu cum sa ma exprim ca sa fiu pe intelesul tau. asa cum unora le place zgomotul din difuzoare si din tobe, altii nu il agreeaza, si mai mult de atat, nu se simt in largul lor cand prin aceste proceduri se atrage atentie asupra lor. e foarte simplu. si ca o mica paranteza, daca ne-am strange 20 de calibre si am pune toti muzica tare, ca "asa ne place la fiecare, si nu putem fara" ce ar iesi?

nu iti inteleg gluma cu opritul muzicii la coloana oficiala. ti-a dat cineva sfaturi despre cum sa conduci sau ce sa faci la volan in timpul liber? era vorba strict despre intalniri in spatii restranse care sunt destinate altor scopuri.
calibra_bum: nu am facut nici o referire la tine, nici n stiam ca te-ai intrecut cu cineva macar. mai mult de atat nu inteleg ce legatura are o cursa facuta de tine pe autostrada cu intalnirea ClubCalibra. cat despre modificarile aduse calibrelor, sunt chiar curios: am si propus deschiderea unui thread pe pagina principala cu "modificari la calibra mea" si nu a postat NIMENI. mai mutl de atat urmaresc tot timpul sectiunile cu poze.

tonul acid vine din urmatorul motiv: cand gabi a pornit acest club, unul din subiectele dezbatute des era starea estetica/tehnica a unor calibre, caracterul unor proprietari, tratamentul ce il dadeau masinilor si modul acestora de a se afisa in public. nu e pacat sa incepem sa ne identificam cu acele personaje prin astfel de gesturi?

ON TOPIC: de ce toata lumea povesteste ce a facut in afara intalnirii?
avand in vedere ca parerile sunt impartie in mod egal (unii vor galagie si miros de cauciuc ars la intalniri, altii vor sa discute si sa socializeze) parerea mea este clar ca ar fi nevoie de un fel de regulament, si anume: nu un regulament ce trebuie urmat ca cele 10 porunci, ci fiecare intalnire sa aiba un specific. Adica initiatorul intalnirii sa aleaga locatii ce permit decibeli de la tobe, muzica si spatii de manevre pentru intreceri si slalom ca fiecare sa isi poata rupa masina linistit, sau sa aleaga o locatie pentru o intalnire ce are ca specific discutiile, cola zero, cantatul la chitara in fata focului si alte lucruri specifice celor care nu traiesc la limita precum cei cu tobe sport.
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

AWD Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Eeeee ....... daca nu au fost frustrari, sigur au aparut acum. V-am sugerat sa cititi cu atentie sa nu degeneram. E sportul nostru national in a face din tantar armasar. De la propunerea unui comportament mai civilizat am ajuns la intepaturi, la comunism, cola sau alte ironii. Nu trebuie sa ne simtim potenti ptr ca suntem in spatele tastaturii. V-am rugat sa vorbiti ce e de vorbit eventual sa faceti propuneri. Cand citesc randuri de genul "ma scuzati ca ma bag" sau "sper sa nu supar pe nimeni"......... Nu te mai scuza ca nu se supara nimeni pe tine daca vorbesti frumos si argumentat. V-am mai spus cuvintele provenite din tastatura dau nastere la interpretari. Iar tastatura ii face pe unii mai barbati. Daca maine ne-am intalnii sa discutam chestia asta fata in fata va garantez ca ar fi mult mai bine. Nu mai spune lucruri care jignesc si poate o data le vei regreta. De obicei in zilele astea trebuie sa ne simtim bine. Comportamentul civilizat este cerut la intalnirile clubului. In afara intalnirilor proprietarul se poate arunca cu masina de la crucea Caraiman (glumesc).
Va rog frumos sa va abtineti de la ironii si intepaturi. Stim cu totii unde ajungem si nu foloseste nimanui. Unii traiesc experienta asta si acum cand merg la intalniri si stau cu spatele sa nu-si intersecteze privirile.
Oltcit Axel 12TRS
Calibra Turbo 4x4
A4 2.0T quattro.

Moderator Club Calibra

voodoo:

4) mai citeste odata ce am scris inainte sa faci acuzatii grave. tu ma acuzi, dar nici macar nu ai citit/intles ca nu ma intereseaza ce intreceri face fiecare in timpul lui liber sau chiar in timpul unei intalniri de Calibre daca sunt la 3 strazi distanta

[removed...offtopic - Gabi]
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

AWD Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Tonny, v-am rugat ceva si tu faci mai rau. Crede-ma nu vrei sa fac o lista cu agramatii de pe forum. Lista care ma include si pe mine.
Aline fa tu un forum unde administratorul nu are nici un rol, nu exista moderatori si fiecare scrie si face ce vrea. Pe cuvant ca as intra pe forumul ala de curiozitate. :D
Oltcit Axel 12TRS
Calibra Turbo 4x4
A4 2.0T quattro.

Următorul

Înapoi la CLUBCALIBRA.RO