Prima pagină SUBIECTE TEHNICE X20XEV putere mai mare pe x20xev

putere mai mare pe x20xev

X20XEV 2.0 16V Ecotec 136CP

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 05 Dec 2011, 21:26
matiu13 Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

se poate face ceva cu acest motor?se poate stoarce de ceva cp? care este diferenta intre x20xev si Sfi,ma refer ca nu cei 14cp....intreb care este diferenta intre ele de unul are mai mult si altul mai putini cp?
Dezmembrez Calibra-0768854411

Imagine

Mesaj 20 Dec 2011, 19:13
VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

Deoarece mi-a trecut prin maini un SFI iar acum posed un XEV, pot spune urmatoarele:
- C20XE ofera mai multa putere, incepand de la o turatie mai mare (4000rpm pana la 6400rpm), dupa care se stinge.
- X20XEV este simtitor mai slabut decat XE-ul, insa compenseaza prin cuplul oferit la o turatie mai joasa (3000rpm - 5800 rpm), impreuna cu F20-ul care are rapoartele concepute pentru a compensa intr-un fel "handicapul" de la SFI. Intre ele nefiind o asa mare diferenta intre timpul 0-100KM/h, incat sa conteze. Componentele acestuia rezista fara probleme pana la 200Cp, fara turbo. Blocul motor al acestui motor se utilizeaza pe generatiile actuale ale concernului GM (nu numai Opel). Cu cateva modificari minore, se poate ajunge la aceeasi performanta ca si XE-ul, poate cu ceva in plus, datorita cuplului oferit mai de "jos". Momentan am modificat doar evacuarea si diferentele sunt notabile. De asemenea, volanta este usurata, insa rezultatele nu sunt grozave. Din primavara urmeaza cateva "surprize" si poate o crestere de putere semnificativa.
Parerea me este ca daca motorul detinut este in stare buna (oricare din cele doua), merita fata de un C20NE, care se spune ca ar fi mai fiabil (asta daca aveti de gand sa faceti fiecare j-de-mii de kilometri anual)...majoritatea nu cred ca fac mai mult de 10.000km anual, pe motivul..."consuma cam mult". In fine, daca ai ocazia sa inlocuiesti Ne-ul cu oricare din cele de mai sus, fa-o fara ezitare! Succes!
Sunt piciorul care impinge scara...

Înapoi la X20XEV