Prima pagină SUBIECTE TEHNICE C20NE Problema releu lumini / BuZZer

Problema releu lumini / BuZZer

C20NE 2.0 8V 115CP

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 30 Oct 2009, 12:58
john8109 Avatar utilizator
Membru de Baza Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP

Salutare tuturor.
Am o problema cu privire la sunetul ce-l scoate buzzer-ul din releul pentru lumini. Ma scoate din minti uneori.
Este vorba de sunetul ce-l auzi in cazul in care ai pozitia/faza scurta aprinsa, contactul pe zero si usa deschisa a soferului.
As dori sa-l inlocuiesc cu unul putin mai placut, asta daca este posibil. Ori sa inlocuiesc releul cu un altul compatibil (de pe un astra g, vectra b ... oricum, model mai nou de fabricatie decat 95'-97') ori sa adaptez la acesta un buzzer care sa "sopteasca" intr-un mod mai placut : "Nu uita farurile / pozitia aprinse".
Atasez cateva imagini cu piesa respectiva si o sa va rog daca ati avut problemuta aceasta si ati rezolvat-o sa-mi dati si mie un pont. La Calibra mea releul este localizat in partea stanga sus in colt.
Multumesc pentru ajutor. Numai bine.
Now Bertone Z18XE 01'
Ex. Calibra C20NE 93'
Ex. Astra F X17DTL 95'

Dj Roberto 911 scrie:
Sef..sper sa nu gresesc dar am impresia k se potriveste de Cielo...si cred k nu este nevoie de mari modificari...si eu vreau sa il schimb si cea mai buna optiune din cate am vazut eu este cel de pe Cielo mai ales k are un sunet placut...incearca

Multumesc pentru Info. Am sa merg la un magazin specializat pe marca Daewoo si verific la fata locului.
Numai bine.
Now Bertone Z18XE 01'
Ex. Calibra C20NE 93'
Ex. Astra F X17DTL 95'

Ceva sugestii ? Anyone !?
Now Bertone Z18XE 01'
Ex. Calibra C20NE 93'
Ex. Astra F X17DTL 95'

dackota Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Buna ideea ... chiar e enervant sunetu ... si eu m'am gandit la asta,dar am impresia ca doar un electrician poate sa faca ceva...sau cineva care se pricepe in kestii de genu.
Daca a pus cineva de cielo si sa potrivit,maine imi pun si eu :D
Stance Works..

dackota Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Da... momentan se potriveste cel de pe tigra...cui ii place sunetul de pe tigra... desi duce spre pom de craciun si ala
Maine o sa caut si unul de cielo sa vad daca se potriveste,daca nu raman la cel de pe tigra,ca e mai placut totusi ca zumzetul de la calibra
Stance Works..

Înapoi la C20NE