Prima pagină SUBIECTE TEHNICE C20XE Problema calibra nu trage cum trebuie

Problema calibra nu trage cum trebuie

C20XE 2.0 16V SFI 150CP

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mihaitza0712 Membru ClubCalibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP
Salutare baieti sunt nou printre voi asa ca va rog sa nu ma injurati dak sunt "afon"in ale calibra ....In primul rand am un c20xe care saracu este cam obosit ...I am schimbat directia ...i am schimbat capac delco rotor si bujii vad ca este ok....in schimb gasesc mereu bujiile ude ...tin sa mentionez ca am 2 pompe de benzina si nu inteleg de ce .....in al 2 lea rand cand bag picioru in ea se ineaca si imi moare motoru ...trebuie sa bag progresiv picioru in ea ...va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sunt deschis la orice ....app am verificat compresia la motor si mi a dat egala la toate 4 pistoanele 16 a fost valoare eu zic ca este buna astept pareri va multumesc frumos

xzibit_ex2005 Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

Bine ai venit pe forum, ce descrii tu ca problema, eu am avut din debitmetrul dereglat la o masina si alternator prost care nu dadea curent cum trebuie deci nu avea scanteie suficienta, dar mai poate continua problema si de la secventiala sau de la modulul amplificator de pe bobina, iar motor obosit nu inseamana compresia 16 :)) , un motor pus la punct cu chiuloasa planata are cam 14 compresie, compresia din fabrica a c20xe-ului e de 10.5 . la 16 e compresie aproape ca a diesel-ului.
~Ori suntem calibristi, ori nu mai suntem~

Mihaitza0712 Membru ClubCalibra

si ce sa inteleg ca 16 e o compresie buna:)) sau sunt fenomen

Înapoi la C20XE