Prima pagină SUBIECTE TEHNICE X20XEV Probleme Generale X20XEV Problema calibra 97' motor x20xev HELP :((

Problema calibra 97' motor x20xev HELP :((

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul

crezzoo Membru ClubCalibra

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

Salutari tuturor! am si eu o problema cu calibra mea x20xev.... de cand am cumparat-o nu se tura peste 4500 RPM , dar in rest mergea perfect... impecabil , pana acum nu m-a deranjat , dar azi i-am povestit unui prieten problema mea si mi-a spus sa o turez pana la 3000 3500 RPM si sa ii iau contactul si sa il pun imediat , zis si facut , dupa ce am facut treaba asta am dat de belea... motorul merge foarte intrerupt , miroase a benzina de la evacuare , turometrul din bord a luat-o razna , acum arata 2000 rpm , acum arata 6000....3000 ...0... si asa mai departe , sare peste tot , daca o las la relantiu in 6 secunde moare si se aude parca se rupe ceva in motor cand moare > face un zgomot foarte violent..... va rog frumos sa ma ajutati daca puteti.... :((((((

dtdan Avatar utilizator
Membru Activ Club Calibra

Faza cu turatul pana la 3000 si contact of on trebuia sa mearga, fa un test cu agrafa si vezi ce erori da, pentru ca sigur ai aprins in bord becul galben cu check enigine daca nu se vede inseamna ca este ars sau scos intentionat....
Imagine

da , multumesc , pana la urma problema s-a rezolvat cu alt ECU , va sfatuiesc sa nu incercati niciodata faza cu off-on la contact in mers , am vazut pe mai multe forum-uri ca unii spun ca ar rezolva "multe probleme" si ca ar sterge erori , insa o sa va alegeti doar cu un ECU dat peste cap

dtdan Avatar utilizator

Eu am facut asta de cateva ori bune , am schimbat camshaft sensor ca imi statea beculetul aprins check engine si imi dadea eroare la agrafa iar de turat cateodata megrea bine cateodata maxim 4500 rpm dar daca ai dadeam of on la 3000 rpm asi revenea si se stingea si becul de la check engine si masina este din 95' poate depinde de ecu :-??
Imagine

da... problema cu turat-ul peste 4000 4500 inca o am ... stiam ca este de la senzorul de la axele cu came , dar am auzit ca e o gramada de bani... gen 500 ron... deci prefer sa merg asa cu ea... tu cat ai dat pe el? mie mi s-a stricat din cauza garniturii de la capacul de la tacheti... a curs ulei in el... am vazut ca si cu garniturile astea e problema mare la motoarele astea... toata lumea se plange de ele

dtdan Avatar utilizator

Ai facut testul cu agrafa? eu l-am comandat din Germania de pe un site 80 euro original dar sunt in Olanda si l-au trimis contra sumei de 5 euro , acum in Romania nu stiu daca ajunge.

http://www.teilesuche24.de/metzger/sens ... ion-903006

am gasit alt site si la pret mai mic, dar vezi pe forum poate au baietii la vanzari piese
Imagine

piticu Membru Activ Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

Am avut acceiasi problema si e de la senzorul axe cu came(Camshaft Sensor) si gasesti si cu 150 lei si schimbal ca risti sa te lase pe drum si ar fi pacat ca de schimbat e foarte simplu
Imagine
Marius

0745015598

bluewind_64 Membru ClubCalibra

salut. oameni buni,,,,va rog spunetimi si mie ce e cu testul asta cu agrafa.
tot citesc pe aici despre el,,dar nu stiu cum se face ,,,
imi puteti spune?

dtdan Avatar utilizator

Vezi ca ai un PM.
Imagine

Înapoi la Probleme Generale X20XEV