Prima pagină DISCUTII DISCUTII GENERALE ce parere aveti despre inmatricularea pe bulgaria?

ce parere aveti despre inmatricularea pe bulgaria?

Discutii cu caracter general

Moderatori: AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

calipower Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
cum spune si titlul eu ma gandesc sa iau in considerare aceasta varianta.avand motor de 2500 roamnia deja nu mai este o optiune pentru mine!as vrea sa aud parerile mai multor oameni,argumente pro si contra,patanii,etc.
va multumesc!
C25XE V6

Billy c25xe Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Salut! Eu am masina inmatriculata pe bulgaria (nu e Calibra , nu a fost sa fie ) , si pot sa zic ca sunt multumit. Masina am cumparat-o de acolo si avea niste numere tare ciudate , si am ales sa o inmatriculez la ei.Motor 1.7 din 1996 la noi ajunge la 1300euro si la ei m-a costat 300euro , tot tot tot , asigurare , inmatricularea , taxa de prima inmatriculare de la ei (care e vreo 100euro). De toate s-a ocupat bulgarul de la care am masina , cu asta se ocupa , si masina acuma este inmatriculata pe firma sa , am toate actele la ea , le-am si tradus si nu am probleme , procura nelimitata , doar odata pe an trebuie sa te duci acolo pentru asigurare si inspectia tehnica , care am inteles ca nu ar depasii 50 de euro. :D
Bafta!
Imagine

Ai grija , toate au o limita si nu conduce mai rapid decat pot ingerii tai zbura!!!

eu am auzit de la cineva ca la ei masinile de peste 100 de kw ar fi considerate limuzine sau ceva in genu asta si trebuie sa platesti o taxa mai mare e adevarat?
si as mai avea o intrebare daca de exemplu moare bulgaru sau din motive dubioase se hotaraste sa ti-o vanda,poate?avand in vedere ca actele in original sunt la tine
multumesc billy pt raspuns!
C25XE V6

Billy c25xe Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

In legatura cu taxa aceea nu stiu nimic din pacate.
Bulgarul nu mai poate sa faca nimic la masina , mi-a inputernicit-o mie , eu cat timp platesc toate taxele la ea nu are ce face , pot sa o si instrainez fara acordul lui. Vad ca scrie aici in procura ca trebuie sa-l reprezint in fata politiei rutiere , ministerului de interne , inspectiei , mai multe dastea :lol: .
Sper ca te-am lamurit cat de cat :D
Later edit: am uitat sa zic ca am si contract de vanzare-cumparare :D
Imagine

Ai grija , toate au o limita si nu conduce mai rapid decat pot ingerii tai zbura!!!

MozZo Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

la faza cu masinile mai puternice am citit si eu pe undeva da` nu mai stiu pe unde...nu`mi aduc bine aminte da` cred ca am vazut ceva de 150 de kw nu 100 de kw...ca m`am gandit eu ca masina mea are 110 si am fost bucuros ca nu trece la clasa "limuzina" sau cum zic ei...nu mai stiu sigur da` asa imi aduc eu aminte..
Born To Drive Fast !!!

eu am auzit pe cineva zilele trecute de 120 kw..are cineva LET pe bulgaria?
C25XE V6

30 de leva pe kw???deci nici asta nu e o varianta! :banghead:
C25XE V6

eu am una din 93(peste 14 ani) si 110kw...si mi`a dat taxa aproximatvi 67 de euro...oare ii adevarat? :)))...pare prea frumos :D...cred ca ma trec pe bulgaria si gata...odata pe an imi iau si eu concediu ca omu si ma dcu sa vad Bulgaria si cu ocazia asta imi platesc asigurarea si fac si inspectia...sper sa fie cum ziceti voi..:D
Born To Drive Fast !!!

S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

deci nu merge LET pe Bulgaria :D a dracu limuzina! :D
Calibra Turbo, C20LET, 1993

nici LET nici C25XE !!! la noi nu e bine ca e capacitatea cilindrica mare la aia nu e bine ca sunt prea multi kw!oricum ai da-o tot nu iese!!! :banghead:
C25XE V6

cine cunoaste prin bulgaria si cine ma poate ajuta si pe mine..pls :D..eu deocamdata nu am masina radiata din Germani dar daca ii cineva care ma poate ajuta cu bulgaria o radiez...pls..
Born To Drive Fast !!!

Flexatu Membru PREMIUM Club Calibra

e buna solutia asta pt.voi astea din sud,una doua treceti granita la bulgari :D pai asta e ultima solutie sau sa o inmatriculezi pe un handicapat ca ei au reducere.
Imagine

sorin Avatar utilizator
Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

MozZo scrie:
cine cunoaste prin bulgaria si cine ma poate ajuta si pe mine..pls :D..eu deocamdata nu am masina radiata din Germani dar daca ii cineva care ma poate ajuta cu bulgaria o radiez...pls..

esti ca si rezolvat ...vi la mine si iti inscriu eu masina pe bulgaria ....700 euro toata treaba +80 ron carte verde...iti dau procura ,factura ...
taxele prezentate mai sus de catalin sunt reale...deci la motoarele peste 110 kw se plateste taxa suplimentara incepand cu primul kw

sorin Avatar utilizator
Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

apropo...masina se inscrie pe firma ....daca esti cetatean roman si nu ai firma in bulgaria nu poti inscrie
masini...

sorin scrie:
MozZo scrie:

esti ca si rezolvat ...vi la mine si iti inscriu eu masina pe bulgaria ....700 euro toata treaba +80 ron carte verde...iti dau procura ,factura ...
taxele prezentate mai sus de catalin sunt reale...deci la motoarele peste 110 kw se plateste taxa suplimentara incepand cu primul kw

incepand cu primul kw ce depaseste sau toti?
C25XE V6

Următorul

Înapoi la DISCUTII GENERALE