Prima pagină PIATA CALIBRA VANZARI / CUMPARARI OPEL CALIBRA Opel Calibra Turbo 4x4-285-300cp

Opel Calibra Turbo 4x4-285-300cp

Vrei sa vinzi/cumperi o Calibra ta? Aici e locul potrivit!

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Edy_LET Avatar utilizator
Membru Activ Club Calibra

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP
DriftingCalibra scrie:
Imi pare rau ca te desparti de noi insa , tinand cont de suma " 13.800E " nu o vei face foarte curand.
Oricat de dependent po'sa fi... nu dai atatia bani / o asemenea masina.
Ce o strica - anul fabricatie,starea estetica,starea caroseriei.

Bafta la vanzare si sper sa iti scoti banii care-i vrei ceea ce cu siguranta nu o sa se intample.

E posibil sa ai dreptate insa daca scriu si pretul tuturor modificarilor o sa ma intrebati de ce o vand asa ieftin....crede-ma ca acesta depaseste pretul cerut de mine pe toata masina.....si oricum pretul nu este batut in cuie....

Si cine a zis ceva de despartire....mai mult ca sigur urmeaza un proiect cel putin la fel de agresiv dar ceva mai simplu...cel mai probabil tot un LET dar pe o Corsa sau Tigra.....

LE.

Asta e un test dyno facut acum cateva luni chiar inainte de a monta pompa de benzina si regulatorul.....dupa ce le-am montat masina a scos 285cp si 411nm.......ulterior am montat si axele cu came....de aceea am zis 285-300cp.Imagine
0745994820 -Piese Calibra/Vectra A Turbo
Motto: Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine si de proasta calitate!

alex Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

succes la vanzare :(

@florinike....mie mi se pare calibra mult peste bertone turbo dpdv tehnic, iar integrala nu mai e cea originala. cititi ce a facut omu la masina inainte sa sariti pe el :)
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

Moderator Club Calibra

sunt doua calibre de vanzare pe mobile.de la nivelul calibrei lui edy. una costa 13,000 cealalta 18.000. nici una nu e mai noua decat a lui. cand am sarit pe alias nu eram constient de preturile ce se cer pt o calibra turbo.
cu ceva noroc, si multa rabdare poate o dai cu ceva bani frumosi. dar mai bine n-o da. sincer e pacat. ce ti-a venit? e ceva legat de haltech? ca vad ca nu ai mai scris nimic despre el
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

alex scrie:
sunt doua calibre de vanzare pe mobile.de la nivelul calibrei lui edy. una costa 13,000 cealalta 18.000. nici una nu e mai noua decat a lui. cand am sarit pe alias nu eram constient de preturile ce se cer pt o calibra turbo.
cu ceva noroc, si multa rabdare poate o dai cu ceva bani frumosi. dar mai bine n-o da. sincer e pacat. ce ti-a venit? e ceva legat de haltech? ca vad ca nu ai mai scris nimic despre el

Nu e legat de Haltech.....de fapt ar avea o legatura simbolica cu el.Ca sa montez Haltech-ul (pe care am dat 1000E...aviz alora care fac masina cap coada cu 5000) si sa reglez masina ma costa 1000E......legat de treaba asta am ajuns deja la un nivel unde orice modificare necesita o alta modificare cel putin la fel de costisitoare ca si cea initiala daca nu cumva chiar mai scumpa decat aceasta.

Spre exemplu cand am luat axele am vrut sa le iau pe cele mai agresive....costau la fel ca astea pe care le-am luat(850E axe+roti reglabile)....dar pentru alea grave trebuia sa mai platesc inca 1000E in plus pentru ca trebuiau schimbate si arcurile supapelor,tachetii si talerele de la arcuri.....si daca vrei mai am exemple de genul asta.

Moderator Club Calibra

acelasi lucru l-am facut si eu. cunosc. am luat cele mai agresive axe, si in necunostinta de cauza si prostie la cote maxime am cumparat INCA un rand de tacheti hidraulici, gandindu-ma ca din cauza asta imi bateau, si mergea motorul ca un kkt. eu unu mi-as duce proiectu la capat. te ineci la mal..
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

TzuTzu77 Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP

Estetic din cate am vazut eu arata bine, arata ca o Calibra normala, mie mi se pare chiar frumoasa. Daca nu se supara Edy pun si o poza (luata din anuntul de pe 4tuning). Si sincer eu nu cred ca e un minus faptul ca nu arata ESTETIC banii bagati in ea. Ii arata in alte feluri, mult mai bine dupa parerea mea. Si franele, daca erau de la un NE mai ziceam, dar la LET sigur au fost gandite pt viteze de peste 200kmh. Si cel ce o cumpara daca nu este multumit poate oricand sa faca un upgrade la frane, nu vad de ce ar scadea asta valoarea masinii.
Sper ca pana la urma sa nu degenereze discutia, ar fi mare pacat. Hai,linistiti-va, aici trebuie sa ne sprijinim, nu sa ne certam. Numai bine :good:
Imagine
EX Calibra '93 C20NE
NOW Astra Coupe '01 Z20LET

admin Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania

Dupa cum veti observa am modificat masiv discutia, am incercat sa las doar posturile corecte si am sters tot ce semana a OTV / mahala / cearta. Va multumesc pentru intelegere si BAFTA LA VANZARE!

Masina pana la urma o sa-si gaseasca un alt propietar dar pana atunci o sa incerc sa continui proiectul in functie de banii care o sa ii am disponibili pentru treaba asta.

Pretul este negociabil intr-o mica masura.....si intr-o mai mare masura prin eliminarea anumitor piese cum ar fi :-cutia de transfer -rotile -pompa de benzina -regulatorul de presiune -axele cu came .......prin eliminarea pieselor enumerate mai sus se scade din pretul masinii 50% din pretul de achizitie al piesei respective....toate piesele anumerate sunt noi sau montatae de cel mult 1-2 luni.....

Chiar si dupa eliminarea pieselor de mai sus si inlocuirea lor cu piesele originale garantez ca masina va scoate 280cp si 380nm.........

Atasej un test Dyno facut inainte de montarea pieselor enumerate mai sus.......

PS.Poate se vede mai bine de data asta....
Imagine

Si cateva poze facute ieri.....motor si interior.......Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Se pare ca nu ma latra nimeni pe nicaieri....asa ca urmatoarea investitie in masina va fi un kit de frane de la TAROX....intre timp masina este inca de vanzare.

calipower Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
este uimitor ce ai facut cu masina asta si cati bani ai bagat in ea.o mai ai la vanzare sau te-ai razgandit?..a trecut ceva timp de la ultimul post vad.am un prieten care e interesat sa cumpere si intreb din partea lui : cat consuma masina?esti de acord cu inca un dino test locul fiind ales de cumparator?
iar din partea mea : fiind faptul ca ai bagat atatia bani in ea si i-ai marit puterea pnana sa zicem la 300 esti constient ca la banii astia daca potentialul cumparator doreste putere are posibilitatea sa ia M5-ul de 340 netunat avand aceeasi vechime in ani?
C25XE V6

calipower Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
nu stiu de unde ai luat tu specificatiile alea dar zic sa mai cauti.bmw m5 e34 91-95 pana in 10 mii de euro cu motor de 3.8 I6 dezvolta 335 hp,cuplu de 400nm, de la 0 la 100 face 5.7 secunde si viteza maxima e de 177 mile pe ora sau 280 km pe ora limitata electronic!adica masina cum a iesit de pe poarta fabricii,stock!eu iubesc calibrele daia si am una dar nu poti sa compari o masina facuta de opel cu gama de varf a bmw-ului seria M
baiatul asta care il stiu eu ar dori sa ii faca dino test..asta daca mai este de vanzare masina si se inteleg la bani.o sa isi faca si el un cont aici ca sa nu mai vb in locul lui
C25XE V6

S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator

Am rugamintea sa deschideti alt post sau sa mutati discutia pe privat... Multumesc, Gabi
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Anuntul este in continuare valabil.....Masina este in continuare de vanzare,tocmai ce am schimbat supapele pe evacuare cu unele mai mari,s-au marit canalele de admisie si evacuare din chiulasa,s-a schimbat distributia,ulei......pentru cei interesati se vand si piese de pe masina dar nu orice piesa.Numai cele performance cum ar fi injectoare,axe cu came,pompa de benzina,regulatorul de presiune a benzinei,cutia de transfer,axele cu came impreuna cu rotile reglabile ale acestora.....masina merge foarte bine,are 300cp si 410nm pe dyno in configuratia actuala......fara piesele enumerate mai sus masina are 280cp si 380nm.

Înapoi la VANZARI / CUMPARARI OPEL CALIBRA