Prima pagină INFORMATII PREZENTARE Opel Calibra - RUP/DRE

Opel Calibra - RUP/DRE

Spune-ne cate ceva despre tine si masina ta

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, sergyu

Mesaj 20 Oct 2014, 02:01
Dr.Dre Membru ClubCalibra

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP
Buna ziua dragi colegi de forum.Sunt nou la capitotul Calibra,dar nu si la capitolul masini modificate,dupa ce am vandut Oltcit-ul si Opel-ul Astra F,am zis ca trec la ceva mai nou dupa 2001,dar se pare ca tot la un Opel am ajuns si anume la o Calibra care mi-a placut f mult.Calibra era visul meu cu mult inainte sa imi iau permisul dar care se concretizeaza acum :D

Masina am cumparat-o de la Timisoara,uni dintre voi probabil o stiu.E din 1994 ,motor 2.0 16valve 136 cp Ecotec,airbag-uri,trapa electrica,geamuri electrice,servo,abs,suspensie sport,jante Borbet T 9j fata/spate,etc...Urmeaza unele modificari,insa nu la exterior care in mare asa va ramane.Pozele sunt cele din anunt.Urmeaza sa ii pun numerele mele VL 88 DRE si sa revin cu poze de la modificarile facute pe parcurs...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Mesaj 23 Oct 2014, 10:16
SEH Avatar utilizator
Membru ClubCalibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
Sa o stapanesti sanatos si fara incidete ! masina asta rupe multe gaturi pe strada ;)
Imagine

Mesaj 25 Oct 2014, 01:09

merci SEH,sa sti ca se cam uita lumea dupa ea si nu inteleg de ce :D

Mesaj 25 Oct 2014, 23:39
ghilosul Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP
Sa o stapanesti sanatos man!Masina o stiu de pe la Tm si de pe internet :)
Enjoy si un Clip http://www.youtube.com/watch?v=Uu8FK5lsFJ8
Mai am si ceva poze o sa ti le postez cand o sa le gasesc pana atunci multa bafta si spor la Upgradeuri!!
Cristi "Ghilosul" +40/745495075
Dr.Tr.Severin +974/33458838

Imagine

Mesaj 25 Oct 2014, 23:44
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Imagine

Mesaj 26 Oct 2014, 01:05

merci,dar nu e aceiasi masina,a mea are TM 90 RUP si asta are TM 29 RUP.A mea are culoare asta din fabrica.Asa arata masina inainte sa fie la fostul proprietar care i-a si pus numerele astea cu RUP .Ea a mai avut inca 3 proprietari inafara de cel de la care am luat-o si fiecare si-a pus numerele lui GUi,CBR... :)

PS. Am o problema cu ea,mi se opreste motorul in mers destul de des...ce sa fie?vre un senzor ceva?
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Mesaj 26 Oct 2014, 20:19
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

La bari si restu pare la fel e posibil uite niste poze
Imagine
Verifica Senzorul de la axele cu came ca vad ca ai ecotec sau cel de la vibrochen ;)

Imagine

Mesaj 26 Oct 2014, 21:36

ghilosul scrie:
La bari si restu pare la fel e posibil uite niste poze
Imagine
Verifica Senzorul de la axele cu came ca vad ca ai ecotec sau cel de la vibrochen ;)

o sa verific si senzorul de la axe si cel de la viborchen.am facut testul agrafa si mi-a dat codul 73. Mass air flow temperature - Fault : voltage low ,cred ca e murdar senzorul de la debitmetrul de aer.sau daca cineva stie mai bine ce inseamna codul sa imi zica si mie.

ps.am vazut ca am toate firele taiate de la mufa de diagnoza,stie cineva de la ce poate sa fie.imi zicea cineva ca e posibil sa le fi taiat ca sa lege firele la alta mufa pentru a putea pune diagnoza :-o

pun si cateva poze mai recente,cat de joasa e pe langa o calibra care nu e nici ea stock :D .bara fata e la reparat ca am lovit-o putin pe autostrada( un cauciuc de tir pe carosabil)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Mesaj 27 Oct 2014, 00:39
VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Frumoasa achizitia! Sa ai grija de ea si bucura-te cat mai poti , ca vine zapada si...o sa ia o pauza... :ymcowboy:
Sunt piciorul care impinge scara...

Mesaj 28 Oct 2014, 01:19

VEMANIS scrie:
Frumoasa achizitia! Sa ai grija de ea si bucura-te cat mai poti , ca vine zapada si...o sa ia o pauza... :ymcowboy:

Merci VEMANIS,sper sa mai intarzie iarna pe aici pe la mine ca sa mai pot merge cu ea,si macar sa apuc sa ii fac identificarea si sa o trec pe valcea ca la iarna va sta ascunsa bine I-)

Mesaj 20 Noi 2014, 00:46

Intre timp am mai lucrat pe la masina,am dat folia fata jos,dupa ce era sa ma lase politia fara talon :D ,o sa ii pun una mai deschisa dar asta la primavara.Am reparat si vopsit bara fata + modificat lupe faruri.Am schimbat cauciucurile sau mai bine zis opincile,ca erau aproape slikuri,cu unele putin mai inalte dar mult mai intinse 195.45.16 pe 9j(parca nu se mai simt chiar asa rau gropiile si e putin mai inalta),i-am facut directia si cand era pe canal m-am uitat mai atent pe sub ea insa surprinzator, nu are rugina multa pentru anii ei, am vazut ca am ambele tobe REMUS de inox, catalizatorul este dat jos si toata tevaraia intre tobe si de la motor este teava normala(urmeaza in primavara serpisori si toata teava din inox :ymdevil: ).Insa cand am ajuns la arcurile spate,surpriza...arcuri originale taiate din ele o groaza de spire,acum am aflat de ce mi se auzea asa urat pe spate cand luam o groapa,se poate vedea in poze cat de aprope sunt ghidajele din mijlocul arcului :-o (am deja alte arcuri progresive de pe fostul Astra F ,sper sa se potriveasca).In mare cam atat am mai facut momentan la masina.Acum ca am un garaj in chirie o sa imi fie mult mai usor sa lucrez la ea si la iarna va sta la caldura :p

Ps. Se potrivesc injectoarele de SFI pe Ecotec?am o rampa cu totul si vreau sa stiu daca o tin sau o bag la vanzare alaturi de un debitmetru de SFI care sigur nu se potriveste pentru ca difera mufa

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine
Imagine

Imagine

Mesaj 23 Noi 2014, 22:12
SEH Avatar utilizator
Membru ClubCalibra

Sal Dre a iesit bine bara ..totusi ca o parere din parte mea eu nu as fi unit bara cu prelungirea sa para dintro bucata ...as fi lasat sa se cunoasca k sa adaptat o prelungire cum e restul masinii, in rest numai bine L-)
Imagine

Mesaj 23 Noi 2014, 22:15
SEH Avatar utilizator
Membru ClubCalibra

Apropo daca stii pe cineva care vinde o axa cu came sau o admisie sport gen Lexmaul Ram pt c20ne te rog sa ma conctactezi ....fac cinste :ymparty:
Imagine

Mesaj 24 Noi 2014, 16:24

Merci SEH.sincer asa as fi facut si eu cu bara insa prelungirea e din fibra si nu da chiar asa de bine ne unita cu bara.inca mai caut kit-ul de zender,momentan am doar partea din spate.daca vezi pe undeva un anunt ceva sau sti pe cineva care vinde,nu ezita sa ma contactezi.imi trebuie pragurile laterale + bandourile de pe usi si aripi si prelungirea care se aplica peste bara fata(am pus un anunt si la CUMPARARI PIESE CALIBRA)...daca aud pe cineva sa vanda admisie Lexmaul sau axa te anunt...bafta cu masina ;)

Mesaj 24 Noi 2014, 20:22
VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Vezi ca vinde unu aici prelungirea de la bara fata:

http://olx.ro/oferta/vand-prelungire-fa ... 14s2h.html

Poate te tiganesti cu el si o da mai ieftin. O are la vanzare de peste 1 an!
Sunt piciorul care impinge scara...

Următorul

Înapoi la PREZENTARE