Prima pagină INFORMATII PREZENTARE my new car-calibra x20xev

my new car-calibra x20xev

Spune-ne cate ceva despre tine si masina ta

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, sergyu

Mesaj 02 Apr 2012, 21:51
providra18 Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

Imi pare rau ca nu te pot ajuta. Daca o sa ajung poate pe la vreo rampa sau ceva, sa`mi rezolv si mie cu presiunea, te voi putea lamuri, cu poze, dar pana atunci, daca rezolvi tu inaintea mea, poate imi arunci si mie o pastila...

Mesaj 09 Apr 2012, 13:32
mircea.armeanu Avatar utilizator
Membru de Baza Club Calibra

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP

providra18 scrie:
Mie nu-mi indica bine presiunea, adica in momentul cand pun contactul se duce pana peste cap acel ac. Ramane in cap pana ce iau contactul sau opresc motorul. As vrea sa o rezolv dar nu stiu cum si sincer nici nu am intrebat.

Frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos!
Problema cu ceasul de presiune: e circuit deschis, adica fie un fir scapat sau intrerupt. Verifica conexiunile!
Opel Calibra 1995,X30XE V6 + F28 6+1 viteze

Mesaj 17 Apr 2012, 20:41
Calibrist Infocat

In sfarsit, multumita lui dsp4tuning, mi-am indeplinit o dorinta, atat eu cat si masina mea :D. Interior complet din piele, cu incalzire in scaune. Nu am reusit sa-l montez pentru ca deah...e Pastele si in plus e si vreme urata, dar nu m-am abtinut si am pus consola de la incalzire in scaune si bancheta spate. Am doar cateva poze.
Interiorul care-l am acuma pe masina se scoate la vanzare...este absolut impecabil, fara rupturi, fara pete, scaunele nu sunt rupte, nu sunt sudate. O singura problema are scaunul din dreapta, unde un amic a scapat tigara si a facut o gaura mica, in rest, nici un defect. Pret 100 euro tot interiorul.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Mai multe poze dupa ce montez totul.

Mesaj 18 Apr 2012, 13:59
Calibrist Infocat

Dupa o seara incendiara prin cluburi si multa multa bautura, ca sa scap de greata :)), m-am apucat si am montat scaunele pe fata, dar...problema...Am scos aproape toata mocheta si nu am dat de mufele care sa vina in scaune pentru incalzire. Ma poate ajuta careva cu o idee?
Masina nu a iesit din fabrica cu interior de piele si nici nu a avut incalzire in scaunele originale. Mufele pentru panoul central le-am gasit prinse cu banda dupa ceasurile de presiune ulei si voltmetru, iar acolo am gasit si mufa pentru BC, dar nici urma de mufele care sa vina in scaune :(

Mesaj 19 Apr 2012, 00:04
mircea.armeanu Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP

E posibil sa fie putin mai in spate, cam pe unde ies conductele alea de aer pe sub scaun... Da la maxim scaunele in fata si uita-te din spate, e posibil sa le gasesti pe acolo poate chiar sub buretul acela cauciucat!
Spor!
Opel Calibra 1995,X30XE V6 + F28 6+1 viteze

Mesaj 19 Apr 2012, 09:01
Calibrist Infocat

Cand am schimbat scaunele de pe fata, am ridicat mocheta cu totul si aia din fata si aia din spate, dar nimic. E posibil sa nu le am si trebuiesc trase. De curiozitate, pentru cei care aveti incalzire in scaune, se infierbanta doar sezutul sau si spatarul?

Mesaj 21 Apr 2012, 21:59
Calibrist Infocat

Scaunele pe fata...
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Se infierbanta ambele parti ale scaunului? sezutul si spatarul sau doar sezutul?
Dupa ce termin de montat tot interiorul si rezolv cu incalzirea in scaune, va urma o curatare chimica a tapiseriei si eventual o vopsire.

Mesaj 22 Apr 2012, 03:09
VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Se incalzeste atat sezutul cat si spatarul scaunelor...
Sunt piciorul care impinge scara...

Mesaj 23 Apr 2012, 22:19
Calibrist Infocat

Deci:am luat interior din piele, cu incalzire in scaune si panoul de comanda(cele 2 butoane pentru incalzirea scaune). Am montat panoul, sub bord am gasit mufele pentru butoane, am dat jos scaunele care le aveam si hop!, nu am mufele care vin in alea de la scaune; sub mocheta nu`s! am luat firele care trebuiesc pentru scaune(2 pini, firul care duce la siguranta si mufele).
Va rog ajutati`ma si pe mine la montare. Habar n`am unde vin acei pini;
Nu stiu cum si unde sa conectez firele pentru incalzirea scaunelor. Help me !

Mesaj 24 Apr 2012, 15:23
sorin Avatar utilizator
Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

providra18 scrie:
Deci:am luat interior din piele, cu incalzire in scaune si panoul de comanda(cele 2 butoane pentru incalzirea scaune). Am montat panoul, sub bord am gasit mufele pentru butoane, am dat jos scaunele care le aveam si hop!, nu am mufele care vin in alea de la scaune; sub mocheta nu`s! am luat firele care trebuiesc pentru scaune(2 pini, firul care duce la siguranta si mufele).
Va rog ajutati`ma si pe mine la montare. Habar n`am unde vin acei pini;
Nu stiu cum si unde sa conectez firele pentru incalzirea scaunelor. Help me !

De ce nu incerci la un electrician?

Mesaj 24 Apr 2012, 16:38
Calibrist Infocat

Pana la urma cred ca asta o sa fac, daca nu pot rezolva eu sau nu ma ajuta nimeni cu indrumari.

Mesaj 24 Apr 2012, 22:46
Calibrist Infocat

Ca idee, in mufa aceasta ar trebui sa vina firele pentru incalzire?
Imagine

Mesaj 30 Mai 2012, 20:49
Calibrist Infocat

Mda...nu am mai postat de ceva timp...nu a mai primit nimic masinuta mea, doar interiorul din piele complet. Urmeaza sa schimb flansele, amortizoarele care le`am luat de la dakota si tijele de la bara stabilizatoare care sunt varza...Vara asta, ca planuri, am de gand sa`i pun AC, NBC si un kit bi-xenon, ca nu se poate cu luminile care le are masina..pana una-alta, vreau sa va intreb cum se numesc garniturile alea micutze de la suruburile in cap imbus care strange capacul de la chiuloasa? Am scurgeri de ulei acolo;in jurul surubului e o balta de ulei si as vrea sa remediez problema.
Imagine

Mesaj 30 Mai 2012, 23:26
VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Ceea ce trebuie tu sa schimbi este garnitura de la capacul de la culbutori. Aia este vinovata de uleiul ala pe langa suruburi. Bafta! :ymcowboy:
Sunt piciorul care impinge scara...

Mesaj 31 Mai 2012, 08:55
Calibrist Infocat

Aham...inseamna ca tre sa dau jos toate cele 10 suruburi si sa schimb garnitura nu? Multumesc frumos pentru raspuns.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PREZENTARE