Prima pagină SUBIECTE TEHNICE TUNING folie pe stopuri

folie pe stopuri

Discutii despre tuning de orice gen la Calibra

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 01 Aug 2008, 00:56
adrian1313 Avatar utilizator
Membru de Baza Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
salut
ma poate lumina cineva?
am stopuri clare si sunt putin cam enervante cu banda argintie; asa ca m-am gandit ca niste folie pentru geamuri s-ar potrivi sa mai estompeze din ciudata transparenta.asa ca am cumparat folie cu tenta albastra si nu reusesc sa o montez fiindca se cuteaza....acum vine intrebarea: stie cineva cam cum se pune?
(stiu ca se pun undeva pe la centrele de colantari geamuri dar avand in vedere ca stopurile sunt destul de mici sa ma fac putin util fara sa mai cheluiesc)
merci
ady
B53FZK - ciudat, tot eu doar in acte
0722 82 12 70
ID - adypfa
2000, 8V, 92

Mesaj 04 Aug 2008, 14:12
Shimmy Avatar utilizator
Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

Tonny, Tonny. Ai prins shmecheria. :thumbsup: . La mine in zona, Timisoara, se prectica: mergi frumos la o vopsitorie auto, rogi frumos un nenea vopsitor sa-si umple pistolul cu lac incolor pt. masina in care a picurat 1-2-3 stropi de negru in functie de nuanta sau orice alta culoare doreste sufletzelul tau si.... gata. Aproape ca nici nu trebuie demontate stopurile. Trebuie doar izolate bine. In cazul foliei de geamuri..... nu cred ca va reusi cineva sa o puna 100% corect pentru ca este o folie ce nu permite lucrul pe suprafete foarte curbate, cu alte cuvinte, nu este elastica. Daca se tine mortis la folie, sfatul meu e sa ai in dotare un foen industrial sau macar unul de casa si sa-i dai cald dedesupt. Bafta.

Mesaj 05 Aug 2008, 21:53

salut

shimmy, parerea ta ar fi ca se poate aplica si o pelicula de vopsea, decolorata?...m-ar bucura sa se poata c-asa as scapa nu bine ci foarte bine. (deja am stricat vreo 2 metri de folie incercand sa o intind pe un stop).
asadar, lansez si eu o intrebare tuturor celor ce au stopuri altfel decat clasice sau clare spre a afla ce se poate face pentru un asprect "altfel".
ady
0722 82 12 70
ID - adypfa
2000, 8V, 92

Mesaj 05 Aug 2008, 22:48

tonny, lumineaza-ma frate....de unde pot lua asa ceva?
ady
0722 82 12 70
ID - adypfa
2000, 8V, 92

Mesaj 05 Aug 2008, 22:54
TzuTzu77 Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

Am aplicat si eu metoda cu lacul la cealalta masina, si pe triple, si pe semnalizari si a mers perfect. Pui in lac catva picaturi de vopsea (neagra sau ce culoare vrei) si testezi eventual pe o sticla de cola sa vezi cam cum ar iesi, si pui vopsea pana iese cum vrei, apoi dai pe stopuri. La mine a functionat perfect, si nu afecta functionalitatea deloc (semnalizarea chiar parca se vedea mai bine ziua, pt ca era contrastul mai mare. Mai e si varianta cu spray-ul, dar habar n-am de unde se poate cumpara.
EX Calibra '93 C20NE
NOW Astra Coupe '01 Z20LET

Mesaj 06 Aug 2008, 18:56

da, buna idee, o sa ma duc duminica in vitan si fac o combinatie de lac cu ceva vopsea apoi vb cu cei d-acolo sa-mi incropeasca un spray cu "potiunea". ar trebui sa dau o amorsa sau ceva care sa ma asigure ca lacul nu o sa se cojeasca de pe plasticul stopurilor?
ady
0722 82 12 70
ID - adypfa
2000, 8V, 92

Înapoi la TUNING