Prima pagină DISCUTII DISCUTII GENERALE DISCUTII DESPRE TAXA INMATRICULARE/POLUARE

DISCUTII DESPRE TAXA INMATRICULARE/POLUARE

Discutii cu caracter general

Moderatori: AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 11 Ian 2010, 23:48
MozZo Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

catalin123 scrie:
in legatura cu inmatriculatu,e freo treaba cu deprecierea taxei auto ? stie careva ? :( :-\

ii o treaba cu deprecierea si ii o treaba buna buna...te duci si le zici lu` aia de la rar sa`ti faca drepreaciere si daca iese bine poate sa`ti scada si 60% din taxa ...deci ii o chestie calumea..eu am facut`o in 18 decembrie parca...bafta
Born To Drive Fast !!!

catalin123 Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

am inteles ca scot astia taxa de inmatriculare sau ? :|

xzibit_ex2005 Avatar utilizator

in vise nu scapam de taxe, ar fi bine sa o lase taxa, ca de o scot e vai de noi o sa ne bage in impozit sau asigurare ca in europa, sa dam 1000 euro pe an la astea inmatriculate deja pe asigurare si impozit:ymsick:
~Ori suntem calibristi, ori nu mai suntem~

VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

xzibit_ex2005 scrie:
in vise nu scapam de taxe, ar fi bine sa o lase taxa, ca de o scot e vai de noi o sa ne bage in impozit sau asigurare ca in europa, sa dam 1000 euro pe an la astea inmatriculate deja pe asigurare si impozit:ymsick:

Astia sunt in stare de orice! Trebuie sters postul tau, pentru ca le dai idei! :P Ai mare dreptate, iar pe deasupra daca pica taxa, vor aparea toate rablele pe drumurile noastre (nu ca nu ar fi deja,dar se vor inmulti exponential).
Sunt piciorul care impinge scara...

VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Stie careva ce anume au decis idiotii din Parlament? Din ce am auzit, este foarte probabil sa se dea banii inapoi celor ce au platit taxa de prima inmatriculare in anul 2008. Pana acum nu este publicat nimic in Monitorul Oficial. Este adevarat?
Sunt piciorul care impinge scara...

xzibit_ex2005 Avatar utilizator

da , din ce am vazut la tv, restituie banii dar pun taxa si pe masinile din romania la schimbarea proprietarului :)) , ar veni daca imi iau o masina inmatriculata pe BV sa o trec pe mine platesc pe langa multele taxe actuale si taxa poluara ca o masina adusa din afara.

sau varianta 2 sa bage taxa de poluare la toate masinile din ro anual.

in fine se lauda ca in 2 saptamani scot alta lege :ymsick: sa vadem ce prostie va fi ca ceva bun nu cred
~Ori suntem calibristi, ori nu mai suntem~

robertBBS Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

din pacate in germania nu este impozitul scump din contra asigurarea e foarte scumpa,eu am inscriso pe a mea tot acolo de curand si platesc lunar pt asigurare 200 de euro care mi trage din cont pe an ar veni 2400euro

S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

Cica se poate inmatricula fara taxa de poluare, am pus aici detalii: LINK
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Billy c25xe Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Miercuri se va decide (pentru a nu stiu cata oara) ce valoare va avea noua taxa de inmatriculare, redenumita mai nou ''timbru verde''. Se zvoneste ca nu va mai exista nici o taxa la inmatriculare dar o sa fim obligati sa platim un impozit anual in functie de cilindree, norma de poluare si varsta masinii astfel incat in cativa ani acest impozit pe poluare sa fie mai mare ca valoarea masinii.
Adica asta presimt eu, nu cred ca ne vor lasa distinsii sa inmatriculam si sa circulam fara griji cu masini proaspat aduse.
Imagine

Ai grija , toate au o limita si nu conduce mai rapid decat pot ingerii tai zbura!!!

Anterior

Înapoi la DISCUTII GENERALE