Prima pagină DISCUTII DISCUTII GENERALE DISCUTII DESPRE TAXA INMATRICULARE/POLUARE

DISCUTII DESPRE TAXA INMATRICULARE/POLUARE

Discutii cu caracter general

Moderatori: AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

MozZo Membru PREMIUM Club Calibra
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

eu am masina din august 08...mai pot sa platesc taxa veche?...ca am auzit ca daca nu mi`am depus actele pana acum,nu mai pot sa platesc taxa veche..chiar daca am adus`o in august....cine se pricepe bine la chestiile astea?
Born To Drive Fast !!!

calipower Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
nu mai poti sa o inmatriculezi pe cea veche a fost un termen de o luna parca care a trecut. acum o platesti dublu. pupici lu tariceanu si urmasii lui :))
C25XE V6

faza ii ca nu platesc dublu...ca daca ar fi dublu ash plati 700-800 de euro...da` am inteles ca acum taxa ii undeva la 1300 :(...vezi,diferenta de 600 de euro...cu banii astia plecam cu Samo in germania la intalnirea europeana...ca tot suntem un UE :))..
Born To Drive Fast !!!

asphyxiator_31 Avatar utilizator
Membru de Baza Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
mozzo,trebuia sa te duci la tine in oras la finante sa faci un dosar si plateai taxa veche...acum e tarziu...sorry...

catalin123 Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

ce ziceti am freo sansa sa inmatriculez un v6 in ro sau bg ?si care ar fi taxa daca l-as inmatricula? :( :-s

john8109 Avatar utilizator

catalin123 scrie:
ce ziceti am freo sansa sa inmatriculez un v6 in ro sau bg ?si care ar fi taxa daca l-as inmatricula? :( :-s

Sune un an de fabricatie, implicit norma de poluare (cel mai probabil Euro 2).
Iti dau un exemplu mai jos:
Pt autoturism cu vasta mai mare de 14 ani, 2498 cmc, cu norma de poluare Euro 2 vei plati 2498 Euro (9334 Ron).

De retinut este faptul ca valoarea in lei a taxei se determina pe baza cursului de schimb valutar stabilit in prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul precedent si publicat in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, respectiv 1 euro = 3.737 ron.

La a mea a fost calculul urmator : an fabricatie 1993, varsta 16 ani > 14; norma poluare Euro 2, capacitate cilindrica 1998, si am platit in luna aprilie 1318 Euro reprezentand 4927 Ron.

Iti recomand sa intri pe http://www.mfinante.ro (sper ca am voie sa postez asa ceva aici, in caz contrar va rog moderatorul sa imi atraga atentia) la sectiunea Calculator taxa poluare si sa urmezi instructiunile de acolo.

Numai bine.
Now Bertone Z18XE 01'
Ex. Calibra C20NE 93'
Ex. Astra F X17DTL 95'

Eu ieri mi`am insris masina....C20XE motor de 1998 din iulie 93 euro 2....si sa va zic o chestie pe care vad ca nu prea multa lume o stie ;)....eu aveam taxa undeva la 1100 si ceva de euro.....am fost la RAR si mi`am facut o foaie de DEPRECIERE si in foaia aia baietii de la RAR scriu ce optinui ai la masina(cu cat ai mai putine optiuni cu atat platesti mai putin)...eu aveam si clima si abs ai airbag etc etc...am vorbit frumos cu baiatu de la RAR(i`am dat sa bea o bere) si pe foaia aia mi`a scos toate dotarile...deci nu am cliam abs airbag etc etc...cu foaia aia m`am dus la finante si ghici...de la 52 de mil cat aveam inainte am platit 19mil 500...si asa sta treaba cu taxa auto(pacat ca nu prea multa lume stie de FOAIA DE DEPRECIERE)
...numa` bine va doresc...bafta si sper sa auzim de bine
Born To Drive Fast !!!

Intr-adevar, nu aveam la cunostinta despre aceasta "foaie de depreciere"! Mi-ar fi stat mult mai bine cu 3000 ron in buzunar, decat sa fie pierduti cu talharii din Romania. Deh, asta e ... oricat de precaut esti, in tara asta tot ajungi sa fii talharit.
Mozzo, ai idee daca se mai poate obtine aceasta "foaie de depreciere", in eventualitatea ca s-ar putea recupera o parte din banii chitati pe taxa!?
Numai bine.
Now Bertone Z18XE 01'
Ex. Calibra C20NE 93'
Ex. Astra F X17DTL 95'

aaaa aia nu cred ca mai poti sa faci rost de o foaie d`aia...pt ca la intrare in unitatea RAR era un afis mare pe care scria:"Deprecierea se face numai autovehiculelor rulate,aflate inainte de prima inmatriculare in Roamania" sau ceva de genu asta....adica deprecierea se face doar la masinile second care nu sunt si nu au fost inscrise in Romania niciodata...deci eu zic ca nu mai ai cum sa faci rost de o foaie d`aia...Noroc..
Born To Drive Fast !!!

MozZo scrie:
aaaa aia nu cred ca mai poti sa faci rost de o foaie d`aia...pt ca la intrare in unitatea RAR era un afis mare pe care scria:"Deprecierea se face numai autovehiculelor rulate,aflate inainte de prima inmatriculare in Roamania" sau ceva de genu asta....adica deprecierea se face doar la masinile second care nu sunt si nu au fost inscrise in Romania niciodata...deci eu zic ca nu mai ai cum sa faci rost de o foaie d`aia...Noroc..

Avand in vedere faptul ca eu colaborez cu cei de la RAR in interes de serviciu, am sa ma interesez cu privire la acest aspect. Postez daca aflu ceva nou in legatura cu acest subiect.
Numai bine.
Now Bertone Z18XE 01'
Ex. Calibra C20NE 93'
Ex. Astra F X17DTL 95'

oricum nu cred ca poti sa faci foaia aia chiar daca`i stii pe aia de la RAR..pt ca baietii de la rar nu fac altceva decat sa`i dea foaia...si u cu foaia aia te duci la FINANTE si o trimit la bucuresti(asta in cazu in care esti din alt orash) si baietii de la finante iti calculeaza chestiile....si u cum ai masina deja insrisa pla mea...nu cred ca poti...da` sa ai bafta si sa ma anunti daca reusesti ceva...ca`s tareeeee curios cum merg lucrurile in romania ;))...ne auzim
Born To Drive Fast !!!

Cica s`a scos taxa de inmatriculare.....da` is niste conditzii cam naspa...motor cu capacitate max 2000cmc si trebuie sa fie adusa de maxim 2 luni si nu mai stiu ce conditii cer astia...si ceva de genu ca o poti inmatricula pana in 31 decembrie sau ceva de genu asta.....oricum daca cautati pe net gasiti voi detalii...noroc maxim :)>-
Born To Drive Fast !!!

calipower Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
pai azi suntem in 28 maine pe 29 pleci in germania te intorci pe 30 si faci revelionul la RAR in curte :))
C25XE V6

ii ceva de genu...masini aduse de max 2 luni si pana in 31 decembrie...sau ceva de genu asta..oricum niste conditii cam de KK...deci cine a dus masini in toamna asta pana in 31 dec o pot inmatricula mai ieftin..nu am inteles prea bine ca nu am fost atent....Da` chiar nu a vazut nimeni la TV chestia asta?..ca poate a vazut cineva si a inteles mai bine...LA Multi Ani va spun de acum...!!!!...numa` bine va doresc
Born To Drive Fast !!!

Mesaj 11 Ian 2010, 20:59
catalin123 Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

in legatura cu inmatriculatu,e freo treaba cu deprecierea taxei auto ? stie careva ? :( :-\

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII GENERALE