Prima pagină DISCUTII DISCUTII GENERALE DISCUTII DESPRE TAXA INMATRICULARE/POLUARE

DISCUTII DESPRE TAXA INMATRICULARE/POLUARE

Discutii cu caracter general

Moderatori: AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

sergyu Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP

:ymparty: :ymparty: :ymparty: am reusit ieri sa platesc taxa de mediu , 1232 ron ,acuma urmeaza sa mai pun numerele si sa mai ies si eu la plimbare cu masina :D
Prima dragoste nu se uita ,Black Calibra 115 cp.

S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

sergyu, ce motor ai si ce EURO ti-a iesit la RAR?
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Moderator Club Calibra

C20NE si a iesit Euro 2.

asphyxiator_31 Avatar utilizator
Membru de Baza Club Calibra

din ce an? are omologare facuta sau asa a iesit?

Moderator Club Calibra

omologare , adica ?
anul masini 21.09.1992 , din cite imi amintesc , nu am actele la mine
Am fost la RAR prima data cu o cerere sa imi determine Euro, si apoi am mers cu masina la ei am trecut, pe acte apare Euro 2, am platit taxa si sper ca Joi sa am nr de romania pe ea.

calipower Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
am facut si eu toate actele si am depus la finate urmeaza sa o inmatriculez luna asta. eu am calibra v6 cu motor de 2500 din a 11.95 dar pe carte mi-au trecut anul fabricatiei 96 si mi se pare ciudat.am de plata 51 de milioane
C25XE V6

suma este destul de mare... :( Pe care varianta de taxa de inmatriculare ti-au calculat?

cea din decembrie. daca ar fi calculat-o dupa asta noua era 100 de milioane +. astia nu s-or gandi si ei ce penali sunt? da-o dracu de taxa macar sa faca una si sa ramana la aia, ca au fost 30 de mii de variante pana acum si tot le modifica in continuare de nu mai stie omu ce sa faca
C25XE V6

calipower scrie:
cea din decembrie. daca ar fi calculat-o dupa asta noua era 100 de milioane +

Man, cea mai SCUMPA taxa a fost aia din 15 decembrie pana acum. Era valoarea triplata fata de cea din iulie. Asta care este acum este "doar" dublata fata de cea din iulie.

PS: Am pus calculatoarele de taxe de pe Ministerul Finantelor pe site, este un link in partea superioara a paginii, in meniu (langa GALERIE) sau daca vreti mai direct: CALCULATOR DE TAXA AUTO
Le-am pus pe toate 3, varianta din iulie, cea din decembrie dupa triplare si cea din februarie.

hellker Membru de Baza Club Calibra

sa stii ca nu sta chiar asa treaba la toate masinile;) taxa actuala pt o calibra e2 din 93-94 este mai mare decat taxa TRIPLATA....exemplu..era 300 si ceva de euro in iulie 2008,in decembrie s-a triplat la 989 si ceva IAR ACUM (dublata-impropriu spus) este 1300...deci cea mai scumpa taxa pt o calibra e2 vechime 14-15 ani este cea ACTUALA

Mdap, am mai auzit de la cineva ca de fapt nesimtitii astia au modificat si formula de calcul. Dar parca nu prea imi venea sa cred ca ne-au mintit chiar asa, in fata... :(

Moderator Club Calibra

hellker scrie:
sa stii ca nu sta chiar asa treaba la toate masinile;) taxa actuala pt o calibra e2 din 93-94 este mai mare decat taxa TRIPLATA....exemplu..era 300 si ceva de euro in iulie 2008,in decembrie s-a triplat la 989 si ceva IAR ACUM (dublata-impropriu spus) este 1300...deci cea mai scumpa taxa pt o calibra e2 vechime 14-15 ani este cea ACTUALA

Pai au facut baieti un artificiu in lege in cele trei anexe, daca studiezi anexele vezi despre ce ii vorba ,
in presa toata lumea zicea ca au dublat taxa , ii adevarat rezulta din anexa 2, parca, de ex. prima taxa era coeficientul 3.30, taxa triplata ii 9.90,iar noua taxa ii 6.60 dar mai exista o anexa unde este un coeficient de reeducere unde au umblat si acolo de ex. la prima taxa daca masina era mai veche de 15 ani aveai o reducere de 95 din 100 ex rezultatul formulei il inmulteai cu 5 si iti rezulta suma de plata .acuma cu noua taxa nu mai este reducere de 95 ci doar de 90 din 100 , iar de aici se face toata smecheria , rezultatul se inmulteste cu 10 si de aici rezulta taxa de 1300 euro.Pe romaneste spus: iti da cu o mina si iti ia cu doua.

eu am acum termen 3 luni sa o inmatriculez in baza deciziei de la fisc dar am auzit ca din toamna ar fi in plan sa o bage in impozit..voi ce parere aveti?se merita sa astepti sau e inca o smecherie ca sa te faca sa nu o inmatriculezi pe taxa din iulie daca ai apucat si ai facut actele
PS : am gresit cand am zis taxa din decembrie mi-au calculato dupa cea din iulie inainte sa dea tariceanu cu bomba
C25XE V6

MozZo Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

ce nesimtiti...eu aveam taxa 381 de euro sau ceva de genu asta(in iulie)..nu am apucat sa o inmatriculez si am lovit`o abia luna asta o repar si ma pregateam sa o insriu....deci acum am taxa 1300? :))) pe cuvantu meu ca`mi vine sa rad cand aud asa chestii.....381*2(ca`i taxa dubla)=1300 :))) ce`mi place...salariile de ce nu se calculeaza tot asa?...12 mil*2=30 de mil macar :))..
Born To Drive Fast !!!

asphyxiator_31 Avatar utilizator

eu o am din iulie ' 08 dar abia azi am platit taxa aia,la valoarea de atunci...e un chin toata povestea,nu cred ca o voi putea uita vreodata....

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII GENERALE