Prima pagină DISCUTII DISCUTII GENERALE DISCUTII DESPRE TAXA INMATRICULARE/POLUARE

DISCUTII DESPRE TAXA INMATRICULARE/POLUARE

Discutii cu caracter general

Moderatori: AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

calipower Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
ACUM 3 LUNI AM FOST SI EU IN GERMNIA SA IAU O MASINA SI M-AM OPRIT EXACT INTR-O CALIBRA DIN 1995 CU MOTOR V6 DE 2500 C25XE ESTE CODUL.MI-A PLACUT MULT SI AM LUAT-O FARA SA MA MAI GANDESC LA INMATRICULARE.ACUMA AU TRECUT CELE 3 LUNI DE NUMERE SI STAU CU EA IN FATA BLOCULUI.MOTIVUL ASTEPT SA FACA 13 ANI PENTRU CA E FABRICATA IN NOIEMBRIE 95 SI ASTA DIN CATE AM VAZUT SI EU PE CALCULATOARELE ALEA DE TAXA E O DIFERENTA MARE INTRE 12 SI 13 ANI.PE LA 13 ANI AM VAZUT CA VINE 1300 DE EURO CAM ASA.INTREBAREA MEA ESTE CE E CU EMISILE ALEA CO2?MAI DAU SI EU CU GOOGLE SI VAD CA E EXPERTIZA IN VALOARE DE 20 DE MILIOANE CE NAIBA E AIA??IN CARTE NU SCRIE EMISIILE CO2 DEALTFEL LA NICI O MASINA MAI VECHE NU SCRIE.A MEA SCRIE NORMA DE POLOARE D3 SI PARCA SA ZIC CA E SI UN E2 PE ACOLO.DACA MA PUTETI AJUTA SA IMI SPUNETI SI MIE CE E CU EMISIILE ALEA PRIN CE TREBUIE SA TRECI CA SA LE FACI CATI BANI TE COSTA EXACT SI DACA E CINEVA PE FORUMUL ASTA CARE A INMATRICULAT O CALIBRA V6 SA-MI LASE SI MIE UN MESAJ SA IMI SPUNA PRIN CE A TRECUT.
VA MULTUMESC IN AVANS SI MA BUCUR SA FAC PARTE DIN BUNA VOASTRA ORGANIZATIE!
W U 1 3 T A R I C E A N U !!!!!!!!!
Last edited by calipower on 11 Sep 2008, 00:56, edited 4 times in total.
C25XE V6

multumesc cip_ri atunci e bine scap usor.ar mai fi inca o chesie totusi..calibra mea mai are niste modificari :suspensii sport si o toba de evacuare mai mare.in actele nemtesti sunt omologate vanzatorul de la autoservice mi-a dat chiar si cartea veche a masinii (anulata) si intradevar scrie acolo de toba,suspensii si filtru de aer sport.acuma nu stiu..e o problema asta la inmatriculare?
C25XE V6

am inteles sa traiti ! am si primit mesajul numai ca deja apucasem sa scriu posturile.
multumesc pentru sfaturi tuturor !
C25XE V6

dispare taxa de poluare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sau cel putin asa se aude : http://www.mediafax.ro/economic/comisii ... 86;3121951
daca trece promit ca incerc sa franez cand il vad pe tariceanu pe stada...decat promit!
C25XE V6

atata rau ne-a facut omu asta eu stau cu masina in fata blocului de o luna in fiecare zi ii mai dau cate o cheie stau si o privesc pentru ca nu pot sa circul si ii mai trag cate o injuratura cand toata chestia asta o sa se termine am sa imi pun un abtibild pe masina sa scrie "am supravietuit taxei de poluare din 08"
daca masinile ar avea un iad,tariceanu ar fi diavolul!
C25XE V6

S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

Daca va inchipuiti ca este rautate va inselati amarnic. Sunt lucruri in tara asta care se fac din rautate, dar asta a fost facut din interes: sunt f multi bani la mijloc. Conform anuntului Mediafax au strans din taxa de inmatriculare 1300 de miliarde pana acum, deci...
Calibra Turbo, C20LET, 1993

..deci sunt sanse minime sa treaca de camera deputatilor si sa ajunga la sfantul monitor oficial :cry:
C25XE V6

si impozitul asta se va calcula dupa :cray: cm2?
C25XE V6

e asa mare diferenta de la 2000 la 2500 la impozit?
C25XE V6

asphyxiator_31 Avatar utilizator
Membru de Baza Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
ce diferenta este intre c20ne din 1991 si cel din anii '93,'94 etc. din punct de vedere al normelor de poluare? motorul nu este identic? :scratch:

asphyxiator_31 Avatar utilizator

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
exista masini opel calibra care au iesit din fabrica fara katalizator? :scratch:

alex Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP
folositi functia EDIT in cazul in care ati uitat sa scrieti ceva. nu mai puneti cate un post la fiecare 3 minute!

nu exista nici o calibra fara catalizator. toate calibrele au fost echipate cu catalizator din fabrica

@stasor2000: nu mai polua forumul! adu informatii utile, nu dezinforma userii!
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

MozZo Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

mai bine o inscrii in romania...ca germania te rupe la impozit...la noi chiar daca maresc astia impozitu nu o sa`l faca enorm pt ca ei se iau si dupa salaru minim pe economie....deci salaru ii de 5mil500 sau asa ceva...ei nu pot sa`ti puna un impozit extraordinar pe an...adica 20 de mil pe an si sa`ti pice cateva milioane pe luna...din 5 mil jumate sa dai cateva mil impozit pe luna numa` pe masina...plus apartament si alte chestii...deci ii imposibil...o sa bage vre`o 6 mil pe an(500 de mii pe luna)..si oricum impozitu mare ii peste 2000cm3...noi avem 1998 sau cam asa ceva..nu?..deci se incadreaza la motoru "mic" :))..
Born To Drive Fast !!!

asa e alex?ESTE primele modele?:))
C25XE V6

MozZo Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

eu nu stiu exact cat ii impozitu in germania dar unchiu meu sta in germania si avea un mercedes cu motor mare(nu stiu exact cat) si stiu ca platea foarte mult impozit si s`a suparat si si`a cumparat o honda(de familie :D)..daca am vorbit aiurea sorry dar eu stiam ca`i impozitu mare in germania...si inca o chestie..la noi impozitu pe x5 ii 60 de mil? :-o...nu stiu si nu am auzit nimic dar parca ii prea mare pt salariile noastre de KK :D..oricum daca o sa fie prea mare impozitu o sa o inscriu pe numele lu` unchiu`miu :D..mai bine platesc acolo(sau plateste el ca`i baiat fain :D)....
Born To Drive Fast !!!

Următorul

Înapoi la DISCUTII GENERALE