Prima pagină DISCUTII DISCUTII GENERALE Cum a fost prima oara?

Cum a fost prima oara?

Discutii cu caracter general

Moderatori: AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 18 Mar 2008, 23:49
Billy c25xe Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Salut! Idea mi-a venit citind topicul de prezentare a lui SilviuNfs si m-am gandit ca ar fi interesant sa auzim (citim) povestea intalnirii de gradul 3 , cand am vazut pentru prima oara o Calibra.
Am sa incep eu .... Prima oara cand am vazut o Calibra a fost acum mult timp , nu mai imi aduc aminte cati ani aveam , era rosie , parcata langa un restaurant ,dar imi aduc foarte bine aminte ce am zis cand am examinato "iauite ce tampit , si-a pus semne de opel pe japoneza asta" habar nu aveam ce marca este .......nu dupa mult timp varul meu imi povestea de un prieten de al lui ca si-a luat o Calibra , atunci am auzit prima oara cuvantul Calibra si am vazut masina respectiva , era rosie , pe bara din spate scria cu alb Calibra , o frumusete , de atunci mi-am spus ca trebuie sa am asa ceva............total bolnav dupa Calibra am devenit tot intr-o zi cand ma intorceam de la piata si aud scartaituri de roti , cand ma uit pe sosea , o Calibra plecase cu scartz de la semafor. Atunci am fost total fascinat!! Si am observat ceva la boala asta , pe zi ce trece se agraveaza.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si acum va invit pe voi sa o spuneti pe a voastra!!
Sunt mandru ca am boala asta!!
Imagine

Ai grija , toate au o limita si nu conduce mai rapid decat pot ingerii tai zbura!!!

Mesaj 19 Mar 2008, 01:14
TzuTzu77 Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP

Sincer nu mai tin minte cum si cand a fost prima oara cand am vazut o Calibra. Dar dintotdeauna m-a fascinat si am visat la ea, si chiar cand ma asteptam mai putin si nici nu ma gandeam ca voi avea vreodata o Calibra, s-a intamplat sa o cumpar. Si ca tot veni vorba de prima oara, imi aduc de prima oara cand am condus-o. Tremuram tot, mi se inmuiasera picioarele, probabil aveam un zambet tampit pe fata...parca conduceam un ozn, totul era nou si frumos pt mine, m-am dus direct pe centura si i-am dat 140, mai mult mi-a fost frica, pt ca erau la sarme cauciucurile...cu geamurile deschise, era cald, era zgomot, era super! Apoi m-am dus intr-o parcare, si am inceput sa o studiez, sa o descopar, sa fac planuri...pana atunci stiam doar cum arata o Calibra, si asta doar la exterior, atat, am luat-o dintr-un impuls, n-am stat nici un minut pe ganduri, si nu regret deloc!
EX Calibra '93 C20NE
NOW Astra Coupe '01 Z20LET

Mesaj 19 Mar 2008, 04:08
jady Avatar utilizator

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP
Foarte buna ideea. Eu mi-am spus povestea in prezentare. Ce nu am spus acolo este ca sambata dimineata mi-am luat permisul de la Udriste si la 1 noaptea aveam 200 km/h pe autostrada :D Abia asteptam :yahoo:
16V Calibra proud owner.
X20XEV rebuilt

Mesaj 19 Mar 2008, 21:59
S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

Si la mine e boala veche si se agraveaza pe zi ce trece... :D Am inceput acum vreo 4 ani sa ma interesez ce masina sa imi cumpar, desi nu prea aveam bani dar... vroiam sa fiu pregatit. Dupa ce am vazut mai multe masini, tot uitandu-ma pe net am vazut un anunt cu o Calibra frumoasa, neagra, care mi-a placut super mult. Asa ca am inceput sa caut info despre Calibra, despre piese, despre motorizari, etc... Asta a durat vreo 1 an si ceva, timp in care am aflat destule...

Cand am facut rost de bani si s-a pus problema sa imi iau masina am cautat vreo 3-4 luni, am fost sa vad masini in Constanta, pe langa Bucuresti, la Targoviste si chiar in Autovit in Bucuresti. Cand am fost sa o vad pe actuala (la Rm Valcea) mi-a placut f mult, tin minte ca am vazut tapiteria din piele si am ramas masca: CE BINE ARATA!!! :D Asa ca nu am mai avut rabdare, m-am intors in Bucuresti, am strans toti banii, mi-am luat liber de la munca si am plecat din nou la Rm Valcea sa o cumpar. Intr-o zi am rezolvat tot, RAR, politie, acte, etc si am venit seara cu ea inapoi spre BUC. Mi-aduc aminte ca am privit cu interes schimbatorul de viteze (6 trepte) si l-am si "incercat", am bagat a 6a la 180km/h pe Pitesti-Bucuresti, m-am dus pana la 200 si am inceput sa incetinesc, ca se speriase un prieten cu care eram in masina.

De atunci am mai petrecut luni bune pe net (ebay, etc) cautand informatii despre Cali, iar anul trecut mi-am luat inima in dinti si am cumparat clubcalibra.ro, inspirat de intalnirile si comunitatile pe care le vedeam prin afara... Sper sa fi fost o idee buna! :D
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Mesaj 20 Mar 2008, 09:03
sergyu Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

La mine a fost dragoste la prima vedere, am fost dus in Franta sa imi iau o masina , nu aveam de gind sa imi iau Calibra , eu cautam Peugeot , Seat si din cautari am ajuns la un prieten ce avea o calibra neagra bine ingrijita , dar omul era insurat, copil, :bye: , si era intr-un fel obligat sa o vinda.Am vazut-o am dat bani si omul incerca sa imi explice cum ii, ce probleme are si eu :write: eram ca un copil ce ii areti jucaria dar inca nu io dai. Cind am apucat la chei , u uuu :blush: , frumoasa senzatie, mai ales ca am venit 1700km cu ea si multi pe autoband.Si din 2003 is mandru posesor de Calibra :yahoo:
Prima dragoste nu se uita ,Black Calibra 115 cp.

Mesaj 30 Mar 2008, 19:45
SilviuNfs Membru de Baza Club Calibra
Membru de Baza Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

Super tare ideea ........ BV!!! ;)
Kali... my true love!! :D:D:D

Mesaj 07 Apr 2008, 23:46
ghilosul Avatar utilizator
Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Imi amintesc cand eram mic undeva prin clasa 5
Era o dimineta obisnuita cand ma duceam sau ieseam de la scoala nu mai stiu exact cand vad o masina rosie...un aspect de nedescris asa cum am vazuto in ochii mei prima oara....intorcand totzii capul dupa ea mai ales eu sa mil trzoznesc....vazando' in fuga a mai trecut mult timp sa o vad si a doua oara sa aflu de la fratele meu mai mare ca este o calibra....o masina care de atunci mia pikat pata pe ea...
De atunci asta era masina visurilor mele timp de 8 ani pana am luat acuma un VIS numai si numai al meu...
Desi am unele probleme usor usor se fac dar ce sa zic
Sunt MANDRU ca sunt posesor al unei CALIBRE
:yahoo:
Cristi "Ghilosul" +40/745495075
Dr.Tr.Severin +974/33458838

Imagine

Mesaj 20 Aug 2008, 13:19
calipower Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
eu aveam o parere foarte proasta despre opeluri dar m-a intors calibra pe durmul cel bun
C25XE V6

Mesaj 30 Oct 2008, 19:15
bogdan22 Membru PREMIUM Club Calibra

La mine dragoste la prima vedere:) Am vazut la un prieten o calibra si nnu mi s -a parut interesanta pana am m urcat in ea si am vazut ce poate!!Si apoi in doua luni mi am luat si eu una:) A da si e adevarat cu boala care agraveaza:)) Nu ash da masina asta pe nimik in lume!!!
Iubiti-va calibrele nu se mai fabrica altele

Mesaj 04 Noi 2008, 00:42
MozZo Membru PREMIUM Club Calibra

S@movarul_Pr@fuit...ma bucur foarte foarte mult ca ai cumparat clubcalibra.ro....eu vroiam o masina puternica si superba da` nu stiam care ii aia puternica si superba....pana am dat de clubcalibra.ro...Ms mult pt forumu asta...clubcalibra m`a convins sa`mi cumpar o calibra...daca nu era clubcalibra poate`mi cumparam un golf3 gti si ma zgariam pe ochi :D....pana sa`mi cumpar masina am pierdut foarte foarte multe nopti citind pe forum despre calibra si ma bucur ca am ales un c20xe...pfffff...daca nu era clubcalibra sigur ma plictiseam pe net(asa stau toata ziua si noaptea si citesc forumu asta :D)...BRAVO SI MS CA M`ATI FACUT SA`MI CUMPAR O CALIBRA..poate ii putin offtopic...sorry
Born To Drive Fast !!!

Mesaj 14 Ian 2009, 09:41
cla Avatar utilizator

ehe...la mine totul a inceput de la o melodie..apoi am vazut videoclipul...si dupa aia...n-am mai avut scapare :)
http://www.youtube.com/watch?v=nSqniZtrvBU
Imagine
XPI NEXT LEVEL

Mesaj 18 Ian 2011, 00:24
calibraNGZ Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

hehe...toate topicurile interesante au cam fost uitate:P
Eu am vazut prima oara o calibra cam pe la varsta de 10 ani ..eram la iasi cu un var care sta acolo ... si am vazut o calibra pe strada...nu stiam ce masina este..dar evident mi-a sarit in ochi... L-am intrebat ce masina e si mi-a spus calibra. Dupa ceva timp am tot vazut calibre unele mai frumoase altele mai urate... dar am incercat sa nu imi fac iluzii pana la 18 ani knd ash putea sa cumpar o calibra.
La 18 ani am fost in germania pt a cumpara o masina..Iar la targul auto am vazut o calibra ce costa 3000 de euro ..eu aveam 2500 .. Am incercat in fel si chip sa scad pretul dar nu s-a putut asa k am plecat dezamagit din germania venind cu o vectra A. Dar tot raul spre bine...cum de fiecare data knd conduceam vectra ma imaginam intr-o calibra iar ghinionul sau norocul (nu's prea sigur cum sa ii zic) a facut ca anul trecut sa fac un accident destul de grav nefiind vina mea.
In urma accidentului cel ce era vinovat mi-a platit pagubele iar cu ce am reusit sa mai strang m-am dus direct la targurile de masini si pe net nu am dormit timp de o saptamana ca sa gasesc o calibra.De atunci sunt posesor de bijuterie si o sa raman pana cand nu se va mai gasi pe strada.RESPECT CLUBCALIBRA, RESPECT OPEL PT ASA BIJUTERIE DE MASINA. BAFTA!!!
AG-10-NGZ

Înapoi la DISCUTII GENERALE