Prima pagină SUBIECTE TEHNICE C20XE Cum demonez interiorul din portbagaj ???

Cum demonez interiorul din portbagaj ???

C20XE 2.0 16V SFI 150CP

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

th3onlyon3 Avatar utilizator
Membru Activ Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

Habar nu am cum sa demontez interiorul (prtea aia fixa care acopera atat stopurile cat si trusa medicala, partile laterale din interiorul aripilor spate). Doresc sa il reconditionez putin, sa il spal si sa ma uit pe unde mi se poate strecura apa. II putin umeda mocheta din portbagaj, partea stanga, de langa roata de rezerva. Habar nu am pe unde vine apa! Va cer ajutorul, sfaturi, idei. Si inca un lucru, mi se umezeste tot asa mocheta de langa sofer. Nu pierd apa, nu stiu de unde vine. Poate sa fie condensul ?

sorin Avatar utilizator
Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

Salut!
Bucata de plastic care acopera triplele pe interior se demonteaza f usor...are niste 2 surubele de 8 acolo unde e locul triunghiului reflectorizant si alte 4 surubele in colturi ( acoperite) . Desfaci surubelele si tragi de ea !
Partile laterale se desfac la fel de usor ... dar inainte trebuie desfacute plasticele de pe stalpi ptr a putea sa le scoti mai usor !
Mocheta ti se umezeste din cauza ca s-a spart caloriferul/radiatorul de caldura ( este pozitionat in partea de jos a bordului )...ca sa fi sigur ca e de la radiator verifica daca umezeala aia este apa ori antigel !
Succes!

VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

Hai sa spun si eu cate ceva din experienta...este posibil sa ai apa in portbagaj pe la garnitura de la unul din stopuri. Eu asta am patit cand am dat jos unul. Pus silicon pe langa si rezolvat problema.
La sofer, daca nu e de la calorifer, este posibil sa intre de pe la aerisirea de la parbriz. Deschizi capota si la mijlocul parbrizului este un furtun gros, ca o trompa. Verifica daca este infundata aia. Colecteaza toata mizeria de la grila stergatoarelor si se scurge prin trompa. Una din ele sigur o ai cu probleme!
Succesuri! :ymcowboy:
Sunt piciorul care impinge scara...

Andrei_kul Avatar utilizator
Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

la portbagaj mai pot fi de vina scurgerile laterale care pot sa nu fie etansate bine sau sus la garnitura unde vin cablurile pentru dezaburire si stergator
~Calibra~
The legend comes Back

th3onlyon3 Avatar utilizator

Mersi mult baieti, maine ma si pun sa vad care e faza. Radiatorul nu prea cred ca mi spart ca nu pierd deloc deloc apa. Ultima oara am completat apa in primavara si a scazut acum nivelul cu 1/2 cm. Iar in portbagaj, mi se umezeste chiar deasupra la roata de rezerva , si pana pe stalpul din stanga e umed. Oricum ma pun maine sa il desfac si in fata si in spate si vedem ce o sa iasa de acolo. Inca o data mersi si revin cu rezolvarea problemei sau cu intrebari noi :)

Înapoi la C20XE