Prima pagină DISCUTII DISCUTII GENERALE consumul calibrei

consumul calibrei

Discutii cu caracter general

Moderatori: AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 14 Sep 2008, 04:56
calipower Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
M-am gandit sa deschid topicul asta in speranta ca mai multa lume sa isi ia calibre :cool: eu cand spun la cineva ca am calibra v6 de 2500 cm2 primu lucru care il intreaba nu e de cai putere sau de viteza e de consum..urmat dupa aia de : "pleaca deacia nu cred!"
multa lume viziteaza clubcalibra inainte sa se decida spre a cumpara aceasta masina prin urmare eu propun sa facem un sumar despre consumul fiecarei masini in parte si sa fie in genul :

TIPUL DE MOTORIZARE
CONSUM URBAN (CU SI FARA AER CONDITIONAT)
CONSUM EXTRAURBAN (CU SI FARA AER CONDITIONAT)

Poate in felul asta o sa convingem mai multa lume sa cumpere aceasta masina (sau sa ii speriem) si pe langa asta sunt chiar curios sa vad si eu cat consuma alte masini fata de a mea :)
Tin sa mentionez ca toti stim consumul din carte dar aici este vorba de consumul real si as dori sinceritate si fara specificati in genu : "cand ii dau in gura" sau "trebuie sa schimb aia si aia" pur si simplu consumul pe ultimul plin la rezervor sau cel general daca sunteti ca mine si faceti plinul 1 data pe an :cray:

TIPUL DE MOTORIZARE : c25xe V6 2500Cm2
CONSUMUL URBAN :fara AC 12% / cu AC 13%
CONSUMUL EXTRAURBAN :fara AC 8% / cu AC 9%
C25XE V6

Mesaj 14 Sep 2008, 11:50
mirciulik Membru ClubCalibra

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

Sincer nu prea ma intereseaza cifrele astea..avand in vedere ca e o masina sport insa pentru viitori posesori propun ca lista sa fie de genul:

1. TIPUL DE MOTORIZARE
2. CONSUM URBAN (CU SI FARA AER CONDITIONAT) - mers normal (3000 ture)
3. CONSUM EXTRAURBAN (CU SI FARA AER CONDITIONAT) - mers normal (100-120km/h...cu depasiri la 140-150km/h max.)

4. CONSUM URBAN (CU SI FARA AER CONDITIONAT) - mers agresiv (5000-6000 ture)
5. CONSUM EXTRAURBAN (CU SI FARA AER CONDITIONAT) - mers agresiv (150km/h...cu depasiri la 200km/h (probabil DN si autostrada)).

6. Ce mai impotant ORASUL in care s-a calculat consumul urban. Se stie ca Bucurestiul e mai aglomerat ceea ce duce la un consum mai mare.

PS: Cand mi-am luat prima masina personala (dacia din 97 acum 2 ani) am vrut sa vad cat consuma in cele 2 situatii: mers normal si mers agresiv prin oras. La mers normal lua 9-10%. La mers agresiv, schimbat vitezele numai intre 4500-5000 RPM mi-a consumat 20-22%. Calculat prin metoda plinului. Fiind masina sh am zic ca nu-mi indica bine acul...insa a fost nasol sa raman fara benzina in parcarea celui mai mare club de biliard din Galati. Noroc cu prietenii si bidonasul de benzina de rezerva. Oricum de atunci rezervorul sta mai mult plin decat gol...si nici consum mai mare de 10% n-am mai scos... asa ca....astetam reactiile voastre...

LE: Ce capacitate are rezervorul de calibra...si cam ce autonomie (medie)?
In cautare de Calibra

Mesaj 14 Sep 2008, 23:30

deci este logic ca,consumul la masina este influentat in mare parte de stilul de condus al soferului !
ideea aici este sa facem o medie indiferent de ce maniac sau ce pensionar e la volan si indiferent ca e bucuresti sau newyork.
eu propun ca mirciulika sa isi deschida un topic intitulat "consuml la 6k rpm in bucresti" iar cei care raspund aici sa respecte forma pe care am propus-o in deschidere fara alte comentarii inutile

PS: nightfly,o sti pe aia "mergi ca din peco in peco!" :banghead: :lol:
C25XE V6

Mesaj 14 Sep 2008, 23:52
S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP

Desi calipower a fost putin prea agresiv in exprimare tind sa fiu de acord cu el. Sunt cateva chestii care ma fac sa afirm asta:

1. Nu toata lumea "alearga" prin oras cu 6 000 de ture (chiar daca masina poate mai mult)
2. Sunt deja prea multe informatii si sunt convins ca nu e usor sa determini un consum cu pedala jos. Ar presupune sa faci asta in mod intentionat, sa alergi prin oras doar ca sa vezi consumul.
3. Folosind doar "consum urban", "consum extra-urban" si "consum combinat" suntem in ton cu modul folosit de producatorii auto. (nu am auzit de vreun producator auto sa dea valori ale consumului la mers "in forja")
4. Scopul postului era sa determinam potentialii cumparatori de Calibra sa inteleaga ca nu consuma chiar la nivelul "tactu' lucreaza la Peco" :D. Daca cei cu Turbo dau consumurile la forja (la mine ajunge instantaneul si la 50%, iar mediul si pe la 22-25%) e posibil mai rau sa speriem vizitatorii.
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Mesaj 15 Sep 2008, 13:17
alex Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

nu vad scopul threadului din mai multe motive. cele mai importante:
cei care sunt interesati de consum sa isi ia astra 1,7 dti
multe calibre sunt daramate => nu au consumul de fabrica
multe calibre sunt modificate => nu au consumul de fabrica
si bineinteles, modul in care se circula cu ea. spre ex:
am facut ploiesti - brasov pe DN1A (via valenii de munte - cheia) in 60 de minute (120km), si am ajuns acasa cu un consum de 27l/100km.
am facut brasov - bucuresti la ora 2:00 AM cu un consum de 7l/100km
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

Mesaj 15 Sep 2008, 15:58

nightfly daca vrei sa iti iei v6 sa nu iti faci griji de consum.e o motorizare foarte echilibrata si unii zic ca e cel mai fiabil din gama calibra.eu cand am fost in germania v6 era ultima varianta la care ma gandeam (din cauza consumului) dar cand am auzit motorul si l-am vazut pe viu nu m-am putut abtine.pe autostrada in germania am mers cu 100 constant si a la plin am avut consum de 5.5!in romania nu ai cum sub 7 :) iar aici in oras cel mai mult am avut 15 in prima luna cand eram foarte entuziasmat de masina si de ce poate sa faca :grin: in rest am avut si consum de 10 (mers batraneste) dar o medie e cam 12 in oras.
o luai si eu pe aratura da si asa imi stricarati postu deci nu mai conteaza.
alex pe mine ma intereseaza consumul din doua motive : nu sunt bogat si imi place sa ma plimb mult..daca era http://www.ferrariforum era un topic tampit sa intrebi de consum dar e calibra si de ce sa nu recunoastem calibra este masina sport a oamenilor saraci.o cumperi cu vreo cateva mii de euro,piesele sunt ieftine ca draq,ai detui cai incat sa faci concurenta masinilor scumpe si consumul e...................zic eu bun
C25XE V6

Mesaj 16 Sep 2008, 12:58
matiu13 Membru PREMIUM Club Calibra

eu am consum de Tico....detin calibra cu C20NE+ax cu came sport,fara catalizator,cu evacuarea marita si chiar si dupa astea am consum de tico....adica:....extraurban--90km/h--4,3%-----120km/h--5,8%---160km/h--9,3%...etc....iar urban--consum de Bucuresti...6-8%
Acum alt consum...:d....a-1a--5000rpm---a2-a--5000rpm,dau a3-a---am cam 140km/h---18%....DECI INTR-UN FINAL CONTEAZA CUM MERGI CU EA.....dar calibra cu consumul de 4,3-5,8 pana in 120km/h sigur nu ati mai vazut...;)sunt un fericit posesor de consum din asta de tico...:))
Dezmembrez Calibra-0768854411

Imagine

Mesaj 20 Oct 2008, 23:49
MozZo Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

Calibra c20xe...urban 8,2%...max 9%
extra-urban 7,5%..max 8%
P.S..Stau in Resita(oras mic si nu este foarte aglomerat) :D
Born To Drive Fast !!!

Mesaj 06 Noi 2008, 00:33
S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator

De aproximativ 3-4 saptamani merg zilnic cu masina in Bucuresti, si la ore de varf, dar si mai pe lejer. Consumul pe care mi-l arata computerul de bord la momentul asta: 14.3 - 14.4 la suta

Asta in conditiile in care am C20LET si nu am inlocuit sonda lambda (care imi face probleme). :doh:
Calibra Turbo, C20LET, 1993

Mesaj 15 Noi 2008, 04:27
jady Avatar utilizator

:grin: Sa traiesti! Sa vezi ce o sa-mi para mie rau de Ecotec atunci cand am sa pun LET :yahoo: Intr-adevar, la un mers echilibrat fara bruscari de pedala iau undeva intre 10-12% si daca zici ca tie iti ia aprox 14% cu lambda in pioneze, pai e parfum!
16V Calibra proud owner.
X20XEV rebuilt

Mesaj 22 Dec 2008, 22:55
VEMANIS Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

Ecotec-ul meu zice cam asa: In oras (Slobozia seara cand e mai liber) - 9.4 %(sunt cel mai lent din oras); ziua in aglomeratie si mers normal - 12-13%. Tot in oras, mers mai rapid, sare peste 14%. In afara, mers sub 120 pe autostrada scoate sub 8%. Mentionez ca am catalizatorul scos, cauciucuri de iarna, jante pe 15 iar consumutile au fost realizate in urma computerului de bord. Cu jantele din aliaj pe 16 si catalizatorul consumul este un pic mai mare.
Sunt piciorul care impinge scara...

Mesaj 01 Ian 2009, 20:03
Flexatu Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C20XE - 16V, DOHC, 150 CP

c20ne-u meu ,inafara 8,4 l/% iar in oras 12-13%
Imagine

Înapoi la DISCUTII GENERALE