Prima pagină SUBIECTE TEHNICE C20NE Consum mare

Consum mare

C20NE 2.0 8V 115CP

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 17 Oct 2013, 15:19
ionut93 Membru ClubCalibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
Salut! Acum 1 an cand am cumparat masina avea un consum de 10 in oras , de cateva luni bune a inceput sa varieze consumu dar undeva la 13-14 este cel mai mc . Am schimbat sonda lambda , debitmetrul , filtru de aer , i-am curatat bujiile si scazuse un pic . Dupa putin timp se auzea foarte urat toba si crescuse din nou consumu . Am constatat ca aveam toba sparta , am fost am luat o solutie si am astupat gaurile si brusc a scazut si consumu . La o saptamana s-au desfundat gaurile si iar a crescut consumu , le-am tot astupat pana acum cateva zile cand i-am schimbat toba dar consumu a crescut si mai mult . Ce as putea face ca sa reduc consumu ?

Mesaj 23 Ian 2015, 21:06
Danny1342 Membru Activ Club Calibra
Membru Activ Club Calibra

Salut! Cum ai rezolvat cu consumul?

Mesaj 24 Ian 2015, 08:51
sergyu Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Atentie de unde alimentezi ,din propria experienta daca alimentam de la Lokoil,consumul crestea ce putin cu 1/100 km fata de Mol si Omv,vezi si de cauciucuri,dimensiune,etc
Prima dragoste nu se uita ,Black Calibra 115 cp.

Mesaj 25 Ian 2015, 01:16

Ce-i drept, la mine in zona este o benzina proasta si totodata si slaba caloric. Am sa incerc sa alimentez numai cu benzina buna si sunt convins ca o sa scada consumul.
Dar am auzit ca sunt niste granule de pus in benzina pentru scaderea consumului. A folosit cineva? Sunt bune de ceva sau nu prea?

Mesaj 27 Ian 2015, 20:31
Moderator Club Calibra

Nu cred in minuni,nici in moaste, erau mai de mult ceva pastile ,stiu ca singura paguba era injectoarele, in rest consumul era la fel.

Mesaj 27 Ian 2015, 20:58

I-am facut recent o curatare de injectoare si parca papa mai putin acum. M-ar bate un gand sa iau niste bujii iridium. Cica fac scanteia mai puternica si merge si motorul mai bine. Asa e? Sau e si asta vrajeala?

Mesaj 31 Ian 2015, 01:57
providra18 Calibrist Infocat
Calibrist Infocat

Motor: X20XEV, 16V Ecotec, 136 CP

Bujiile iridium sunt cele mai bune. Nu am folosit la calibra, dar folosesc doar din astea la motor. Din ce perioada a inceput sa-ti creasca consumul? Sa stii ca pe timp de iarna oricum ar fi, consumul il ai mai mare..

Mesaj 01 Feb 2015, 08:58
Moderator Club Calibra

Poti incerca, dar consumul difera foarte mult de oras,benzina,stil de condus,anotimp,ce consum ai acuma ?

Mesaj 14 Feb 2015, 14:20

providra18 scrie:
Bujiile iridium sunt cele mai bune. Nu am folosit la calibra, dar folosesc doar din astea la motor. Din ce perioada a inceput sa-ti creasca consumul? Sa stii ca pe timp de iarna oricum ar fi, consumul il ai mai mare..

Consumul era mare de mai demult de cand am luat masina, de prin decembrie 2014. Masina eu am cumparat-o de la tatal meu, si el a mers cu ea din 2009, iar in timp a inceput sa ii consume mult, ii lua aproape 10 la drum intins.
Insa acum dupa ce am curatit injectoarele si mi-am schimbat bujiile (nu am pus noi, insa sunt bune), consumul a scazut simtitor si trage mai bine masina, merge mai rotund.
In momentul acesta imi consuma cam 6.1-6.4 la drum intins, acum pe vremea aceasta rece. Deci dupa parerea mea este un consum destul de mic pt un motor de 2000. Am intalnit alte persoane ce aveau motor de 1.6 si le consuma 10 l.
In continuare cred ca o sa ii iau niste bujii iridium, am auzit mai multe cuvinte de lauda despre ele si vreau sa incerc.
Last edited by Danny1342 on 14 Feb 2015, 14:56, edited 1 time in total.

Mesaj 14 Feb 2015, 14:25

sergyu scrie:
Poti incerca, dar consumul difera foarte mult de oras,benzina,stil de condus,anotimp,ce consum ai acuma ?

Acum imi consuma normal, 6,1 intins si 10-11 in oras, depinde si de trafic. Eu incerc pe cat posibil sa merg si cu a 5-a prin oras si o tin cam la 1200 RPM si BC-ul imi arata 6,1.

Mesaj 16 Feb 2015, 20:56
Moderator Club Calibra

Eu zic ca ii un consum decent,foarte bun pt Calibra pe timp de iarna,dar eu personal nu recomandat mersul cu motorul subturat, in timp iti afecteaza injectoarele,bujiile.

Înapoi la C20NE