Prima pagină INFORMATII PREZENTARE Calibra V6 2.5L + F28 FWD

Calibra V6 2.5L + F28 FWD

Spune-ne cate ceva despre tine si masina ta

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, sergyu

adismekerul Membru ClubCalibra

Motor: C20NE - 8V, OHC, 115 CP
Frumoasa masina ai! Imi place ca tii la ea. Cred ca poate fi radiatoeul de caldura. Poti face un test cu solutia de pe jos. Incearca sa pui pe limba sa vezi daca este dulce. Atunci este sigur antigel.

mircea.armeanu Avatar utilizator
Membru de Baza Club Calibra

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP

adismekerul scrie:
Frumoasa masina ai! Imi place ca tii la ea. Cred ca poate fi radiatoeul de caldura. Poti face un test cu solutia de pe jos. Incearca sa pui pe limba sa vezi daca este dulce. Atunci este sigur antigel.

Merci! Chiar mi-am dorit Calibra de mic... si fac tot posibilul sa "ii fie bine" :D
O sa fac testul asta in week end! Merci ptr sfat
Opel Calibra 1995,X30XE V6 + F28 6+1 viteze

Am continuat azi cu demontarea interiorului.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Acum urmeaza sa inlocuiesc toate becurile din interior( cateva s-au ars, printre care si cel de la nivelul de benzina si pe la turometru, deci e doar o chestiune de timp pana incep sa se duca toate) cu led-uri albe, inclusiv la BC si la butoane...
Maine sau sapt asta voi da jos radiatorul de la caldura si voi retapita scaunul soferului care e rupt in partea lombara stanga...
Acum am vazut si eu cat de complicat e sa desfac un interior de calibra... NU as mai face asta niciodata!!!
Cel putin nu am rugina in masina, decat 2 sau 3 puncte micute care sper ca se vor rezolva fara sa dau jos tot antifonul / insonorizarea... vom vedea.

Willy Membru de Baza Club Calibra

ce fel de becuri/leduri ai nevoie pt. interior ? (bc,turometru etc)

Pai nu stiu exact cum se numesc, o sa ma duc sapt asta pe la magazine de specialitate in bucuresti cu cateva becuri demontate ca exemplu. Cel mai probabil vor fi de tip SMD si evident de 12 V.
Uite 2 poze cu becurile:

Imagine

Imagine

Becurile din stanga, din ambele poze sunt unul si acelasi (e doar scos din camasa verde).
Ca becul din stanga sunt toate becurile ptr martorii de bord, turometru, vitezometru, nivel benzina...etc... cu exceptia celui de baterie care e ca becurile de pozitii.
Ca becul din dreapta sunt cele de BC, panou caldura/ac si cel de la bricheta.

Willy Membru de Baza Club Calibra

mersi fain de poze! nu stiam ce fel de becuri am nevoie :)

dackota Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

salut,am vazut ca vrei sa iti pui leduri albe.. daca vrei la ceasuri se gasesc leduri puternice albe gata bagate in lacasul lor (verde) asta daca nu vrei sa modifici nimic. Eu am pus la o tigra recent,la calibra parca sunt 4 pt iluminare
Stance Works..

@ Willy: Cu placere!
@ dackota: Merci pt sfat. Nu prea as vrea sa ma complic cu modificari. E bine de stiut ca se gasesc leduri gata bagate in camasa aia verde(imi cam faceam griji in sensul asta). Intr-adevar sunt 4 camasi verzi...
O sa pun poze cand termin cu totul, desi s-ar putea sa mai dureze pana rezolv si problema cu radiatorul de la caldura ...

calipower Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

ce sexy e calibra dezbracata :x
C25XE V6

Asta cred ca e singura "femeie" pe care as vrea sa o vand imbracata... imbracata in costum de pilot de F1.... atunci ar fi si mai sexxy :x

Asa cum am promis imagini cu bordul luminat de led-uri albe:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am incercat sa pun led-uri in spatele martorilor de bord, dar ele fiind albe faceau ca rosul sa iasa roz, si galbenul un alb murdar galbui.... asa ca am renuntat la ideea asta si am lasat doar 5 led-uri albe (vitezometru, turometru, temp apa, nivel benzina, km si martorul care licare cand nu mai ai benzina)
Daca o sa gasesc saptamana care vine led-uri rosii, galbene, verzi si albastre (cu suporti sa se potriveasca la fix pe bord) o sa schimb si restul becurilor, daca nu, doar le voi inlocui cu becuri noi, ca daca tot am dat bordul jos, ar fi pacat sa nu schimb becuriele (si asa aveam 2 arse).
Deasemenea am pus led-uri albe in spatele aerotermei si in bricheta.
Am pus si la BC, dar aceste led-uri nu lumineaza difuz, ci au lupa in cap si au capul "taiat", astfel BC-ul nu era luminat si astfel trebuie sa gasesc o solutie in acest sens.
Si iata si un mic filmulet pe youtube. Imi cer scuze pentru calitatea pozelor si a filmului, dar am o janghina de telefon si nu dispun momentan de vreo camera. Filmul de pe youtube nu face cinste noului look al borduluim dar... promit ca atunci cand o sa pun mana pe vreo camera o sa fac niste poze mai ok si le voi pune aici.
http://www.youtube.com/watch?v=BYatxlPOI24

dackota Avatar utilizator
Calibra Maniac
Calibra Maniac

foarte frumos :ymapplause: bravo bravo
Stance Works..

Merci merci! Ma bucur ca iti place! :D

calipower Avatar utilizator

nu prea am inteles eu ce vrei sa faci cu ledurile alea la bord ca mi-ai explicat dar acum ca vad pozele mi se pare foarte tare. cat m-ar costa sa iau si eu un bord dasta simplu negru si sa ii il faci ca al tau?
C25XE V6

Pai nu are rost sa iei un alt bord.
Il dai jos pe al tau, nu e foarte greu, trebuie doar sa desfaci vreo 3 plastice (cele dintre volan si bord) si apoi 3 suruburi, scoti bordul afara (cel ce contine instrumentele, etc), scoti mufele din spate.
Cand te uiti in spatele lui o sa vezi 4 bulbi de becuri verzi, dai unu jos, te duci cu el la un magazin de electronice si ceri dupa modelul ala led-uri auto.
Trebuie sa aiba lupa in cap si capul sa fie taiat, cele de bricheta, daca folosesti vor da o tenta de gradient luminii (plus ca trebuiesc puse diode si rezistente ca sunt de 3V iar pe masina sunt pana pe la 14 volti).
Inlocuiesti becurile cu bulb-ul verde cu led-uri si ai lumini albe, sau ce culoare ai luat tu led-urile.
Mai sunt vreo 15 becuri, de la check engine la nivel lichid parbriz, tc, abs, etc.... la fel ca celelalte dar cu bulb negru.
La astea trebuie doar sa pui becuri noi(ca pana la urma se vor arde si nu are rost sa mai dai alta data bordul jos), daca pui led-uri vor arata foarte urat.
Eu am pus led-uri albe si rosul arata ceva gen roz, portocaliul arata... ca un alb murdar.
Asa ca daca ai bani (4roni * 20 de led-uri) poti pune led-uri rosii ptr martorii rosii, portocalii ptr martorii portocalii, etc... si mai e un bec ca cel de pozitii ptr baterie. Dar mai bine, cum am mai zis, lasi aici becuri standard.
Cam asta e.
Dupa ce ai inlocuit toate becurile poti pune bordul inapoi, dar ai grija sa verifici polaritatea led-urilor, ca dace le pui invers nu se vor aprinde.
EU am ales varianta babeasca: Am alimentat bord-ul cu prima mufa din stanga (se vede in prima poza cu led-uri) si am pus contactul, iar led-urile care nu se aprindeau le-am pus invers.
Dupa ce ai terminat si acest pas, pui si celelalte mufe, si poti monta bordul inapoi.
Imi pare bine ca iti place cum a iesit...

In plus ce am mai facut la masina in acest week-end, am scos absolut toate firele din instalatia electrica a masinii: vreo 2 instalatii de alarme nefunctionale cu o parte din fire taiate si altele tocite si vreo 3 fire foarte groase cam 0.5 cm in diametru ce duceau spre portbagaj, presupun de la cel putin un sistem audio mai vechi.
In total am scos din ea o sacosa de 10 kg de fire :)) :)) :))
Pacat ca nu am fost inspirat sa fac cateva poze...
Am testat, totul functioneaza pe masina si astfel mi-a disparut F-ul din BC, nu stiu ce fire erau de vina dar acum totul merge. Imi merg pana si luminile din habitaclu cand deschid usa/usile (pe butoanele de la usi erau montate niste fire de la o alarma nefunctionala).

Saptamana care vine voi incheia lucrarea. Poate cu putin noroc voi face ITP-ul pana in Paste si distributia la fel... daca nu cel tarziu pe 15 aprilie...vom vedea...voi reveni cu poze cand termin.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PREZENTARE