Prima pagină SUBIECTE TEHNICE TUNING Calibra - In Car Entertaiment

Calibra - In Car Entertaiment

Discutii despre tuning de orice gen la Calibra

Moderatori: alex, AWD, Billy c25xe, ghilosul, sergyu

Mesaj 02 Sep 2008, 22:56
alex Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

Motor: C20LET, 16V TURBO, 204 CP
mai jos va pun un link de pe youtube cu multe clipuri upload-ate de un calibrist din spania.
sunt 100% sigur ca acest baiat a reusit sa creeze cea mai desteapta calibra. a montat un PC, cu touchscreen pe consola centrala, sistem de operare Windows Xp prin intermediul caruia controleaza o gramada de servomotorase care la randul lor actioneaza absolut tot de pe masina: stergatoare, spritziere, geamuri, trapa, ventilatie, clima (observati ca lipseste integral panoul de climatizare, totul functioneaza la "one touch"...mi se pare incredibil ce a reusit.
alte lucruri ce le-am mai observat: are diagnoza in timp real,GPS, telefon incorporat (practic sistemul de operare ii ofera posibilitati nelimitate) inca un monitor la bancheta din spate, scaune reglabile/rabatabile electric, trip-computer de pe astra....
http://www.youtube.com/profile_videos?p ... lpc&page=1
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

calipower Avatar utilizator
Membru PREMIUM Club Calibra

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
de apreciat ce a facut..dar eu ma gandeam..mergi cu 100 sa zicem (in romania) si e frig afara te gandesti sa dai drumu la caldura apesi doua 3 butoane nimic complicat..numai ca la noi sunt drumurile pline de gropi :banghead: cred ca mori de frig pana nimeresti acolo sa dai drumu...dar cum ai zis ca omu e in spania :) oricum pare marfa..si scump
C25XE V6

alex Moderator Club Calibra
Moderator Club Calibra

calipower scrie:
numai ca la noi sunt drumurile pline de gropi :banghead: cred ca mori de frig pana nimeresti acolo sa dai drumu

daca asta ar fi problema calipower.....ce sa zic...prefer sa ma opresc de fiecare data cand umblu la climatizare, numai sa am sistemul pe masina
ca si cost, daca te pricepi sa il faci singur, costa cam 700 de euro. 500 euro pentru computer (carputer) si vreo 200(MAXIM) pentru servomotorasele comandate electronic. eu am un asemenea device care se leaga pe USB, iar cand ii dai comanda pe de calculator emite un impuls electric. Impuls ce poate fi folosit la o sumedenie de lucruri. sa aprinzi un bec, sa deschizi un geam la masina :d etc. Device-ul l-am cumparat din anglia si a costat 2 lire. deci suma de 200 de euro e extrem de generoasa
Calibra Turbo 4x4 1993
ex Calibra C20XE 1992
ex Calibra C20NE 1990

S@m0v@ru1_Pr@fu1t Avatar utilizator
Administrator Club Calibra Romania
Administrator Club Calibra Romania

Intradevar este "impressive".. Nu stiam prea multe despre CARPUTER pana acum, dar am dat o raita pe Google si am aflat cate ceva.
Totusi, exista ceva profesionisti pe partea asta in Romania? Pentru ca oricat ar fi de tentanta ideea de a il monta de unul singur sunt convins ca sunt putini care si-ar asuma riscul sa apese un buton si sa li se opreasca motorul la 120 la ora.
Calibra Turbo, C20LET, 1993

calipower Avatar utilizator

Motor: C25XE - V6, DOHC, 170 CP
da ai dreptate e foarte marfa..si la 700 de euro e mai ieftin decat un castofon dala cu dvd...dar la chestia asta poti sa ii scoti monitoru?noaptea cand intri in casa ce faci?nu stiu cum e la voi da la mine inca se sparg masinile..cu cat ai ceva mai lucios cu atat ai mai multe sanse sa ramai fara geam
C25XE V6

Înapoi la TUNING